Zmiana czasu na letni. Kiedy w tym roku przestawiamy zegarki?
Choć na zmianę czasu z zimowego na letni czeka z pewnością każdy z nas, to większość społeczeństwa niechętnie odnosi się do zmiany czasu. Niestety w najbliższych latach nie możemy oczekiwać, że w tej kwestii zajdą jakieś zmiany. Kiedy przestawiamy zegarki w 2024 roku i kiedy wreszcie przestaniemy to robić?
Zmiana czasu z zimowego na czas letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca, czyli w tym roku zmieniamy czas w nocy z 30 na 31 marca. Wskazówki zegara przesuwamy o pełną godzinę - z 2 na 3 w nocy. W efekcie tej nocy będziemy spać o godzinę krócej. Przesuwając wskazówki zegara o godzinę do przodu, naturalnie wydłużamy też dzień. W rezultacie 31 marca wschód słońca będzie już o 6:10 rano, zaś zachód dopiero o 19:09.
W tym roku zmiana czasu na letni wypada w wyjątkowym dniu, bo w Niedzielę Wielkanocną. Na szczęście poniedziałek dla większości osób będzie dniem wolnym, więc nie będzie konieczności wczesnego wstawania do pracy czy szkoły.
Dyskusje na temat zmiany czasu w Unii Europejskiej pojawiają się już od wielu lat. Kilka lat temu można było znaleźć informacje dotyczące tego, że Parlament Europejski miał plan odejścia od zmiany czasu od 2021 r. Niestety dyskusje na temat zmiany czasu zostały zawieszone w okresie pandemii COVID-19.
Wówczas Ministerstwo Rozwoju i Technologii wystosowało komunikat, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskich UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego, czego wynikiem było podpisanie przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenia, zgodnie z którym w Polsce w latach 2022-2026 nadal będziemy dokonywać zmian czasu. Być może prace nad zniesieniem zmiany czasu powrócą w 2026 r., natomiast na ten moment nie ma w tej sprawie jednolitego stanowiska Komisji Europejskiej.
W 2019 roku CBOS na zlecenie resortu przeprowadził badanie ankietowe, które pokazało, że aż 80 proc. badanych osób chce odejść od przestawiania zegarków. Jako główne powody odejścia od zmian czasu wymieniono wówczas zakłócenia rytmu okołodobowego, co skutkuje złym samopoczuciem, gorszą koncentracją i mniejszą wydajnością w pracy.
Badania potwierdzają, że zmiana czasu negatywnie wpływa na zegar biologiczny człowieka i sprzyja gorszemu samopoczuciu, rozdrażnieniu, braku energii, motywacji i nadmiernemu zmęczeniu. Zmiana czasu powoduje zaburzenia w gospodarce hormonalnej, głównie w wydzielaniu kortyzolu (hormon stresu) oraz melatoniny (odpowiadającej za sen).
Wszystko to skutkuje trudnościami ze wstawaniem rano i problemami z zasypianiem, co przekłada się na zwiększoną senność w ciągu dnia, trudnościami ze skupieniem się, mniejszą efektywnością i produktywnością w pracy czy w szkole.
Ponadto badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Aarhus w Danii na grupie 185 tys. osób, u których w latach 1995-2012 zdiagnozowano depresję, wykazało, że zmiana czasu na zimowy powoduje wzrost zachorowań na zaburzenia depresyjne o 8-11 proc. w miesiącu następującym po zmianie.
Co ciekawe, zmiana czasu z zimowego na letni może również zwiększać ryzyko zawału serca oraz innych chorób układu krążenia.
WG