Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

W tym roku znów przestawimy zegarki na czas na zimowy. Zgodnie z rozporządzeniem rządu, zmiany czasu obowiązywać będą co najmniej do 2026 r. Chyba, że wcześniej decyzję o zniesieniu zmian podejmie Bruksela. Mimo obietnic, na to się jednak nie zanosi. Dyrektywa rezygnująca z przestawiania wskazówek utknęła w miejscu.

W Polsce zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie jest dokonywana na mocy rozporządzenia premiera. Mimo rządowych zapowiedzi, że dokument z 2016 r. będzie ostatnim, przyjętym przez Radę Ministrów, w marcu 2022 r. Mateusz Morawiecki wydał kolejne rozporządzenie na najbliższych 5 lat. Podano w nim daty i godziny przestawiania zegarów do 2026 roku. Najbliższa zmiana, podczas której nastąpi przejście z czasu letniego na zimowy, będzie dokonywana w nocy z 28 na 29 października. Wtedy, w niedzielę 29 października o godz. 3.00 trzeba będzie cofnąć zegarki na godz. 2.00. Dzięki czemu zyskamy dodatkową godzinę snu, ale za to dzień będzie krótszy i wcześniej będzie zachodziło słońce. Do czasu letniego powrócimy 31 marca 2024 r.

Reklama

Najpierw Franklin potem Niemcy

Pierwszy na pomysł zmiany czasu wpadł amerykański uczony i polityk, współautor Konstytucji USA, Benjamin Franklin. Mimo, że nigdy nie był prezydentem tego kraju, jego podobizna zdobi 100-dolarowy banknot. Ojciec Stanów Zjednoczonych uzasadniał, że zmiana czasu będzie oszczędnością, bo zmniejszy koszty oświetlenia. Dwa wieki później, podczas I wojny światowej, na podobny pomysł wpadli Niemcy. Tam też przesunięcie wskazówek było uzasadnione chęcią zaoszczędzenia węgla używanego do produkcji energii elektrycznej. Obecnie czas zmieniany jest w ponad 70 krajach świata.

Przyczyna pozostała ta sama, choć - jak się okazuje - nie ma ona uzasadnienia. — Jednym z powtarzających się argumentów jest to, że dzięki zmianom czasu będziemy oszczędzać prąd — tłumaczył w 2021 r. Polskiej Agencji Prasowej PAP dr Bartłomiej J. Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wskazał jednak, że wyniki wielu badań są jednoznaczne. – Zmiana godziny nie wpływa na stopień wykorzystania sieci energetycznej, prowadzącej do oszczędności - powiedział rozmówca agencji.

Polacy i cała UE przeciwna

Przestawianiem godzin dwa razy w roku są zmęczeni mieszkańcy Polski. Z sondażu przeprowadzonego przed rokiem przez Fundację Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wynika, że za rezygnacją z przechodzenia na czas letni i zimowy opowiedziało się 77 proc. ankietowanych - 47,2 proc. była zdecydowanie za odejściem od zmian czasu.  

Przymusową zmianą godziny są też zmęczeni mieszkańcy UE. Od kilku lat dyskusja nad odejściem od czasu letniego i zimowego trwa w Brukseli. W 2018 r. Komisja Europejska przyjęła projekt dyrektywy mającej położyć kres tej praktyce. Zdecydowano wtedy, że 2021 rok będzie ostatnim, w którym zmienimy czas. Jednak prace nad rezygnacją utknęły w miejscu. - Nie mamy żadnych nowych informacji - zapewniał na wiosnę Eric Mamer, rzecznik Komisji Europejskiej.

ew

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zimowa zmiana czasu | zmiana czasu | Bruksela | krytyka | rząd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »