Zmiany dla działkowców. Wprowadzono nowy obowiązek
Każdy nowy działkowiec, który uzyskał prawo do użytkowania działki, musi przejść obowiązkowe szkolenie - zdecydował Polski Związek Działkowców (PZD). Prawo zostało ujęte w statucie ROD i weszło w życie w styczniu. Szkolenie jest za darmo i dotyczy właściwego zarządzania działką, m.in. gospodarki ściekami i zagospodarowania przestrzennego.
Ogródek działkowy musi być użytkowany w sposób zgodny z ogólnie przyjętymi zasadami. Wyznaczają je wewnętrzne uchwały i regulaminy Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) oraz Polskiego Związku Działkowców. Właściciele działek często nie przestrzegają zasad i wykorzystują przestrzeń ogródków ROD niezgodnie z przepisami.
Na działkach powstają nieregulaminowe altany oraz zabudowania. Przekraczające dopuszczalne parametry domki rekreacyjne, domki gospodarcze, wiaty, ogrodzenia i parkany. Zdarza się, że w nielegalnie postawionych konstrukcjach mieszkają działkowcy, mimo że zgodnie z deklaracją PZD, ogródek ROD nie może być ich stałym miejscem pobytu, a jedynie miejscem czasowej rekreacji.
Dlatego Polski Związek Działkowców, w ramach walki z nieregulaminowym gospodarowaniem działkami, wprowadził w tym roku zmiany – obowiązkowe szkolenia. Mają one zapewnić użytkownikom właściwe przygotowanie do korzystania z działek, ograniczyć negatywne zjawiska i poprawić funkcjonowanie ROD.
Wprowadzony od tego roku obowiązek obejmuje wszystkich nowych posiadaczy działek. PZD informuje, że szkolenia są za darmo i obejmują kilka spotkań. “Wiedza, którą tam nabędziesz, naprawdę może ci się przydać i to nie tylko w prowadzeniu upraw” - zapewnia PZD.
Zgodnie z postanowieniem, szkolenia obejmą aspekty prawne, pozwalające na działanie PZD. Dotyczyć będą również dobrych obyczajów i etyki w ramach współużytkowania terenów. Uczestnicy poznają sposoby nowoczesnego zagospodarowania działek. Nauczą się utrzymania na nich porządku, a także właściwych rozwiązań problemu ścieków, odpadów roślinnych, budowlanych i wielkogabarytowych.
Obowiązkowe szkolenie ma poprawić komfort użytkowania działek. Ich właściciele poznają zasady współpracy w ramach ROD. Nauczą się też najlepszych sposobów zarządzania przestrzenią. Dzięki szkoleniu, ogródki mają być bardziej estetyczne. A poznanie zasad ich funkcjonowania ma wpłynąć na obniżenie liczby konfliktów sąsiedzkich.