Zmiany kadrowe dotarły do Pekao. Jest nowa rada nadzorcza

Bank Pekao był jedną z ostatnich dużych spółek Skarbu Państwa, w których do tej pory nie doszło do zmian kadrowych po przejęciu władzy przez rząd Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. W środę, 17 kwietnia, odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy, na którym powołano nowych członków rady nadzorczej. Zarządzono też przerwę w dalszych obradach do 16 maja. Wówczas akcjonariusze zagłosują w sprawie udzielenia zarządowi absolutorium.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie powołało na członków rady nadzorczej Krzysztofa Czeszejko-Sochackiego, Bartosza Grześkowiaka, Radosława Niedzielskiego, Jacka Neściora, Artura Nowak-Far, Artura Olecha, Roberta Sochackiego i Annę Wawrzyńczak-Palynyczak. Kandydaci zostali wcześniej zgłoszeni przez PZU i PFR - największych akcjonariuszy Pekao. Trzyletnia kadencja w nowym składzie rozpocznie się 18 kwietnia br.

Swoją funkcję oficjalnie przestaną pełnić dotychczasowi członkowie rady nadzorczej Pekao - Beata Kozłowska-Chyła, Małgorzata Sadurska, Michał Kaszyński, Stanisław Ryszard Kaczoruk, Marcin Izdebski, Sabina Bigos-Jaworowska i Marian Majcher. Głosowanie nad odwołaniem nie było potrzebne, ponieważ ich kadencja wygasła z końcem ubiegłego roku. 

Reklama

Akcjonariusze zdecydowali o przerwie w obradach do 16 maja. W tym terminie mają zagłosować w sprawie udzielenia absolutorium z wykonania obowiązków w 2023 roku dla członków zarządu i członków rady nadzorczej banku. 

Nowa rada nadzorcza nie musi czekać z dalszymi decyzjami kadrowymi do wznowienia walnego zgromadzenia, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za powoływanie i odwoływanie członków zarządu spółki. 

Dywidenda Pekao SA za 2023 rok. Podjęto decyzję

Na środowym walnym zgromadzeniu podjęto ponadto decyzję dotyczącą wypłaty dywidendy z zysku za 2023 rok. 

Dywidenda pochodzić ma z niepodzielonej części zysku netto banku za 2019 rok w wysokości 1,68 mld zł oraz części zysku za 2023 rok w kwocie 3,35 mld zł. Zysk netto banku w 2023 roku wyniósł 6,72 mld zł. Pozostała część ubiegłorocznego zysku trafi na kapitał rezerwowy (1,69 mld zł), a kwotę 1,68 mld zł pozostawiono niepodzieloną.

Dzień ustalenia prawa do dywidendy wyznaczono na 24 kwietnia, a termin jej wypłaty na 10 maja 2024 roku. Za 2022 rok bank wypłacił 5,42 zł dywidendy na akcję, co dało łączną kwotę dywidendy na poziomie 1,423 mld zł.

Bank Pekao S.A. został założony w 1929 r., jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 306 mld zł aktywów. Posiada drugą co do wielkości sieć oddziałów, obsługuje 6,7 mln klientów. Od 1998 r. Pekao jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Największym akcjonariuszem banku (20 proc.) jest PZU, a drugim Polski Fundusz Rozwoju (12,80 proc.). Drobni akcjonariusze mają prawie 55 proc. akcji. 

Pekao S.A. został "zrepolonizowany" pod koniec 2016 roku. Pakiet 32,8 proc. akcji kosztował PZU i PFR ok. 10,6 mld złotych. Wcześniej przez ponad 15 lat największym akcjonariuszem była włoska grupa UniCredit. Transakcja została sfinalizowana w połowie 2017 roku, wówczas bank powrócił do charakterystycznego logo z żubrem. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pekao | Bank Pekao
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »