Zmiany przepisów o granicach działek. Dłuższe terminy i więcej wymagań
Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Zmiany dotyczą gównie terminów, ale zmienić mają się także przepisy dotyczące granic działek. Ma to wykluczyć sporne kwestie.
Nowe rozporządzenie ułatwi przygotowania i realizację inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych i doprecyzuje przepisy dotyczące oznakowania granic działek, informuje portalsamorzadowy.pl. Według Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenie jest konsultowane.
W praktyce zmiany w rozporządzeniu mają dostosować przepisy z 2021 roku do ustawy z 13 lipca 2023 roku o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, tłumaczy portal.
Nowela przewiduje wydłużenie terminów na dostosowanie identyfikatorów działek ewidencyjnych do 31 grudnia 2029 roku. Pojawi się także nowy obowiązek. Do wniosku do Głównego Geodety Kraju ma być dostarczany także załącznik mapowy od starosty. Zawiera on m.in. informacje o granicach działki, jej położeniu względem innych nieruchomości i punktach załamania linii granicznych. Chodzi o uzgodnienie podziału na obręby ewidencyjne i określenie ich granic.
Resort rozwoju chce także doprecyzowania przepisów dotyczących trwałej stabilizacji punktów granicznych, by łatwiej było unikać stawiania ich na granicach spornych. Przepisy nakażą także stabilizację punktów granicznych, które nie znalazły się w Ewidencji Gruntów i Budynków.
Rozporządzenie w obecnym kształcie ma budzić wątpliwości szczególnie w kwestii stabilizowania punktów granicznych po przeprowadzeniu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych, niezależnie od trybu, w jakim zostały ustalone - czy są sporne, czy też nie. W myśl nowych przepisów trwała stabilizacja punktów granicznych "bezspornych" będzie mogła nastąpić dopiero po ujawnieniu ich w ewidencji gruntów i budynków.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Głównego Geodetę Kraju ok. 9 proc. wszystkich działek ewidencyjnych wymaga dostosowania oznaczenia identyfikatora do przepisów rozporządzenia. To ok. 3,5 mln działek w 123 powiatach.