Znaleźli gorące źródło na głębokości 5 km. "Bardzo optymistyczna wiadomość"

Głośny "najgłębszy odwiert geotermalny" w Szaflarach na Podhalu ma już 5 km głębokości (docelowo wiercenie sięgnie 7 km). Na pięciu tysiącach metrów natrafiono na kolejny pokład gorącej wody - tym razem o temperaturze ok. 120 st. C. To może być duży zbiornik z gorącą wodą - oceniają eksperci, którzy spodziewają się jeszcze następnego pokładu na wspomnianej docelowej głębokości 7 km.

Powstający w Szaflarach k. Zakopanego najgłębszy w Polsce, siedmiokilometrowy odwiert geotermalny, ma już ok. 5 tys. m głębokości. Natrafiono na kolejny poziom o temperaturze ok. 120 st. C. To bardzo optymistyczna wiadomość - ocenił dr inż. Piotr Długosz projektant odwiertu, pełniący nadzór i dozór geologiczny.

- Dobre informacje są takie, że właśnie przewiercamy głębszy poziom z wodą termalną. Są to kolejne utwory triasu i po wstępnej analizie notujemy duże zaniki płuczki co jest oznaką, że jest tam duży zbiornik z wodą, a jej temperatura wynosi około 120 stopni Celsjusza. To bardzo optymistyczne wiadomości. Teraz chcemy dowiercić się do dna tej formacji i wówczas przeprowadzimy wstępne testy - wskazał Długosz.

Reklama

Wyjaśnił, że wcześniej przewiercono się przez pierwszy poziom wodonośny o temperaturze ok. 85 st. C.

Według założeń spodziewany jest jeszcze trzeci pokład wodonośny na głębokości 7 km, ale to jest na razie poziom niezbadany - nie ma innego porównawczego odwiertu, dlatego nie wiadomo co napotkają ekipy wiercące na tej głębokości.

- Na razie są to bardzo dobre informacje, że pojawiło się duże źródło z temperaturą powyżej 100 stopni Celsjusza, ale jak zakończymy testy, to będziemy wiedzieli jaka jest wydajność tego źródła i finalnie jaka jest jego temperatura - wyjaśnił dr inż. Długosz.

Wiercą 40 metrów dziennie. Cały proces zostanie zakończony w przyszłym roku

Aktualnie tempo prac to około 40 m odwiertu dziennie. W lutym przyszłego roku ma rozpocząć się ostatni etap wiercenia. Według planu, do końca pierwszego kwartału przyszłego roku zostanie zakończony cały proces wiercenia. Potem zostanie wykonana analiza i zapadnie decyzja, który zbiornik będzie wykorzystany i rozpoczną się prace wykończeniowe przy najgłębszym w Polsce odwiercie.

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego w Szaflarach rozpoczęło się w kwietniu bieżącego roku. Według założeń na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 st. C. Gorąca woda ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.

Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: geotermia | gorące źródła | Szaflary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »