Znamy laureatkę ekonomicznego Nobla. Nagrodę przyznał Bank Szwecji

Prof. Claudia Goldin została laureatką tegorocznej Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, potocznie zwanej Nagrodą Nobla z ekonomii. Nagroda została przyznana za "pogłębienie naszej wiedzy na temat sytuacji kobiet na rynku pracy”.

Jak poinformował Komitet Noblowski, tegoroczna laureatka, prof. Uniwersytetu Harvarda, Claudia Goldin, przedstawiła "pierwszy na przestrzeni wieków kompleksowy opis zarobków kobiet i ich udziału w rynku pracy". Jej badania ujawniają przyczyny zmian, a także główne źródła utrzymującej się dysproporcji między płciami.

"Zrozumienie roli kobiet na rynku pracy jest ważne dla społeczeństwa. Dzięki przełomowym badaniom Claudii Goldin wiemy teraz znacznie więcej o czynnikach leżących u podstaw tego zjawiska oraz o barierach, które być może trzeba będzie wyeliminować w przyszłości" - mówi Jakob Svensson, przewodniczący Komitetu ds. Nagrody w dziedzinie Nauk Ekonomicznych.

Reklama

Prof. Claudia Goldin jest trzecią kobietą, która otrzymała ekonomicznego Nobla.

Prace nad nierównościami na rynku pracy

Jak wyjaśniono w komunikacie Komitetu, tegoroczna laureatka przeszukała archiwa i zebrała dane z USA z ponad 200 lat, co pozwoliło jej wykazać, w jaki sposób i dlaczego różnice między płciami w zarobkach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się na przestrzeni czasu. Prof. Goldin wykazała, że udział kobiet na rynku pracy nie wykazywał w całym tym okresie tendencji wzrostowej, lecz tworzył krzywą w kształcie litery U. 

"Udział zamężnych kobiet zmniejszył się wraz z przejściem od społeczeństwa rolniczego do przemysłowego na początku XIX wieku, ale następnie zaczął wzrastać wraz z rozwojem sektora usług na początku XX wieku. Goldin wyjaśniła, że był to wynik zmian strukturalnych i zmieniających się norm społecznych dotyczących odpowiedzialności kobiet za dom i rodzinę" - napisano.

Dodano, że mimo rozwoju gospodarczego w XX wieku różnica zarobków kobiet i mężczyzn praktycznie się nie zmieniła.

"Według Goldin jednym z wyjaśnień jest to, że decyzje edukacyjne, które mają wpływ na możliwości kariery zawodowej w ciągu całego życia, podejmowane są w stosunkowo młodym wieku. Jeśli oczekiwania młodych kobiet kształtują się na podstawie doświadczeń poprzednich pokoleń - na przykład ich matek, które wróciły do pracy dopiero, gdy dzieci podrosły - to rozwój będzie powolny."

Laureatka wykazała, że luka płacowa między kobietami a mężczyznami pracującymi na tych samych stanowiskach powstaje w dużej mierze wraz z urodzeniem pierwszego dziecka.

Nagrody Banku Szwecji przyznawane od 54 lat

Ekonomiczny Nobel, czyli Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych została w tym roku przyznana po raz 55. Jest to jedyne wyróżnienie, które, choć przyznawane przez Komitet Noblowski, nie pochodzi z funduszy Nobla, a fundowane jest przez szwedzki bank centralny.

Od 1969 roku w gronie nagrodzonych znalazły się 93 osoby, wśród nich jedynie trzy kobiety. Najmłodszy zdobywca wygranej w chwili uhonorowania miał 46 lat - był nim Esther Duflo, zdobywca tytułu w 2019 roku. Z kolei najstarszym jak dotąd ekonomistą, który zdobył nagrodę, był Leonid Hurwicz, mający w 2007 roku 90 lat. To jedyna osoba z grona osób uhonorowanych przez szwedzki bank mająca powiązania z Polską. Hurwicz pochodził z rodziny polskich Żydów, w okresie międzywojennym studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Wyróżnienie otrzymał za prace nad badaniami nad teorią mechanizmów rynkowych.

Wartość nagrody w tym roku wynosi 11 mln koron szwedzkich (ok. 950 tys. euro i ok. 4,4 mln zł). To więcej o 1 mln koron niż w ubiegłym roku - we wrześniu wrześniu Fundacja Noblowska podjęła decyzję o podwyższeniu nagrody. Zmianę uzasadniono dobrą kondycją budżetu fundacji, z której wypłacane są pieniądze. Spośród nieoficjalnych przyczyn podwyżki można wyróżnić niższy kurs korony szwedzkiej wobec głównych walut oraz inflację. 

W ubiegłym roku nagroda trafiła do Bena S. Bernanke (b. szef Fedu), Douglasa W. Diamonda oraz Philipa H. Dybviga za prace nad rolą banków w okresie kryzysów finansowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nagroda Nobla | nobel z ekonomii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »