Znamy stawki abonamentu RTV na 2025 rok. Niektórzy zapłacą mniej

Abonament RTV powinni opłacać wszyscy posiadający telewizor, radio lub oba odbiorniki. Znamy już stawki na 2025 rok, zapadła decyzja KRRiT. Wiadomo też, że jest szansa na zapłacenie mniejszej kwoty, jeśli zdecydujemy się zapłacić z góry. Jest także grupa osób, która jest kompletnie zwolniona z opłaty.

 • KRRiT podjęła już decyzję w sprawie stawek abonamentu RTV na 2025 rok.
 • Okazuje się, że stawki pozostaną niezmienne. Oznacza to, że w 2025 roku będzie obowiązywać taka sama opłata jak w 2023 i 2024 roku.
 • Część osób ma jednak szansę zapłacić mniej, a inni nie zapłacą wcale, jeśli spełniają odpowiednie warunki.

Abonament RTV dotyczy wszystkich posiadaczy telewizorów i radia. Wystarczy posiadanie sprawnego odbiornika, by kwalifikować się do pokrywania opłat. Zgodnie z prawem każdy odbiornik powinien być rejestrowany, a następnie opłacany do 25. dnia miesiąca. 

Reklama

Stawki abonamentu RTV na 2025 rok

W 2024 roku abonament RTV za radio wynosi 8,70 zł miesięcznie, a za radio i telewizor trzeba płacić 27,30 zł. Druga stawka obowiązuje także w wypadku, gdy posiadamy radio i telewizor jednocześnie. KRRiT zdecydowało się zachować te stawki również na 2025 rok. Oznacza to, że od początku 2023 roku nie wprowadzono zmian, a następnych spodziewać się można najwcześniej w 2025 roku. 

Oni abonamentu zapłacą mniej

Jeśli zdecydujemy się na opłatę abonamentu RTV z góry, możemy liczyć na obniżkę. Opłata za cały rok z góry to gwarancja 10 proc. upustu, wówczas za radio trzeba będzie zapłacić 94 zł, a za telewizor i radio 244,90 zł. W sumie można też liczyć na kilka rodzajów upustu za opłatę z góry:

 • 3 proc. za dwa miesiące,
 • 4 proc. za trzy miesiące,
 • 5 proc. za sześć miesięcy,
 • 10 proc. przy opłacie za cały rok z góry.

Kto w ogóle nie musi płacić abonamentu RTV?

Nie każdy musi płacić abonament RTV, nawet jeśli ma w domu odbiorniki. Istnieje bowiem szeroka grupa osób wyłączonych z obowiązku opłacania abonamentu. Zwolnienie z opłat dotyczy czterech grup osób:

 • osoby powyżej 60. roku życia z prawem do emerytury, której wysokość nie może przekraczać połowy kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia),
 • osoby powyżej 75. roku życia,
 • osoby z przyznaną I grupą inwalidzką,
 • weterani (inwalidzi wojskowi lub wojenni).

Ci, którzy spełniają wymienionych wymagania nie są jednak z automatu zwolnieni z płacenia abonamentu RTV. Zanim przestaną wysyłać opłatę, muszą złożyć oświadczenie w placówce Poczty Polskiej. Należy dołączyć do niego dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z abonamentu.

Liczba opłacających abonament RTV spada. Płaci 1/4 zobowiązanych

KRRiT ujawniła dane dotyczące opłacania abonamentu RTV przez Polaków w ostatnim roku. Grupa osób płacących systematycznie spada. Na koniec 2023 roku abonament RTV opłacało 700 tys. zobowiązanych do tego osób, rok wcześniej było to 828 tys. osób, a na koniec 2021 roku abonament opłacało ponad 900 tys. Polaków. Z informacji KRRiT wynika, że obecnie daninę pokrywa jedynie 26,7 proc. osób do tego zobowiązanych.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »