Znamy stawki świadczenia dla funkcjonariuszy cybersłużb
Resort cyfryzacji przedstawił projekt rozporządzenia, w którym określono stawki świadczenia teleinformatycznego dla osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. W zależności od doświadczenia i realizowanych zadań eksperci lub funkcjonariusze służb mundurowych walczący z cyberprzestrzępczością będą mogli otrzymać - oprócz wynagrodzenia - świadczenie w wysokości od 2 do nawet 30 tys. złotych.
Rozporządzenie stanowi przepisy wykonawcze do ustawy o szczególnych zasadach wynagradzania osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Regulacja ta daje podstawy do stworzenia Funduszu Cyberbezpieczeństwa, z którego będą pochodzić środki na wypłatę świadczenia teleinformatycznego.
Samo świadczenie ma stanowić dodatek do wynagrodzenia, a w przypadku funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych dodatkowe świadczenie pieniężne. Otrzymać będą mogły je osoby posiadające specjalistyczną wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa, która zostanie zweryfikowana przez sprawdzian wiedzy.
Dla przykładu osoby z doświadczeniem zawodowym powyżej 5 lat w realizacji zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa m.in. w obszarze analizy szkodliwego oprogramowania i oceny bezpieczeństwa systemów IT będą mogły liczyć na świadczenie w wysokości od 2 do 30 tys. złotych. Dla osób z doświadczeniem od 3 do 5 lat to już maksymalnie 18 tys. złotych, a z praktyką do 3 lat 12 tys. złotych. W przypadku doświadczenia w zaawansowanej obsłudze incydentów oraz w prowadzeniu działań prewencyjnych zwiększających cyberbezpieczeństwo maksymalna stawka świadczenia dla osób z ponad pięcioletnią praktyką wynosi 25 tys. złotych. Wszystkie umiejętności oraz długość doświadczenia zawodowego zostały szczegółowo "wycenione" w projekcie rozporządzenia.
Jednocześnie resort cyberbezpieczeństwa podkreśla w uzasadnieniu do projektu, że stawki świadczenia teleinformatycznego znajdują swoje uzasadnienie w realiach rynkowych. Nowe rozwiązania mają umożliwić zatrzymanie odpływu wykwalifikowanych pracowników oraz zatrudnienie nowych ekspertów. Według szacunków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów świadczenie teleinformatyczne otrzyma ok. 1000 osób.
Specjaliści z zakresu IT należą do jednej z lepiej wynagradzanych grup zawodowych. Jak wynika z raportu HackerU "Cybersecurity. Raport o rynku pracy w Polsce" z 2021 roku zapotrzebowanie na specjalistów w obszarze cyberbezpieczeństwa jest bardzo wysokie. W Polsce jest ok. 17,5 tys. nieobsadzonych stanowisk dla takich osób, a niektórzy specjaliści otrzymują nawet ponad 5 ofert pracy tygodniowo (tak wskazało 39 proc. respondentów). Średnie wynagrodzenie w branży cybersecurity kształtuje się na poziomie 15 tys. zł brutto, a mediana wynosi 12,5 tys. złotych miesięcznie. Aż 36 proc. specjalistów zarabia jednak więcej niż 20 tys. złotych brutto miesięcznie.
Dominika Pietrzyk