Znikną tańsze zamienniki leków? Szykują się zmiany w prawie

Jak informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", producenci innowacyjnych leków nawet po kilku latach będą mogli zażądać usunięcia z rynku tańszego odpowiednika swojego produktu. To wynik planowanych zmian w zakresie prawa własności intelektualnej - zniknie półroczny termin na zawnioskowanie o zabezpieczenie w sporze.

Według gazety, "Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zamierza odwrócić część zmian, które w marcu 2023 r. wprowadzono do kodeksu postępowania cywilnego". 

"Chodzi m.in. o przepisy regulujące postępowanie zabezpieczające z zakresu prawa własności intelektualnej, które bywa wykorzystywane w sporach między producentami leków. Mechanizm jest prosty. Dzięki zabezpieczeniu udzielonemu jeszcze przed merytorycznym rozstrzygnięciem sprawy wytwórca innowacyjnej substancji, na którą wygasł patent, blokuje wejście na rynek tańszego (generycznego) odpowiednika" - wyjaśnia "DGP".

Reklama

Tańsze zamienniki leków to miliony oszczędności

Jak podkreśla gazeta, "na dalszym trwaniu monopolu tracą nie tylko producenci leków generycznych, lecz także pacjenci oraz NFZ". "Z danych Ministerstwa Zdrowia (MZ) wynika, że wejście na rynek tańszego odpowiednika generuje wielomilionowe oszczędności dla publicznego płatnika.

"W maju 2022 r. refundacją objęto pierwszy odpowiednik referencyjnego produktu Revlimid (...) w tym wypadku samo objęcie refundacją pierwszych odpowiedników (kilku jednocześnie, od maja 2022 r.) spowodowało spektakularną obniżkę kosztu jednostki tej cząsteczki, natomiast po roku redukcja wyniosła ok. 99 proc." - czytamy w piśmie z 3 listopada 2023 r. wysłanym przez wiceministra Marka Kosa do ministra sprawiedliwości.

Dziennik przypomina, że "do czasu wejścia w życie nowelizacji k.p.c. z marca 2023 r. tzw. obowiązany, czyli np. producent leków generycznych, dowiadywał się o zarzutach dopiero w momencie otrzymania od sądu postanowienia o zabezpieczeniu". "W praktyce więc nie mógł się bronić. Znowelizowane przepisy to zmieniły" - dodaje.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: własność intelektualna | farmacja | leki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »