Zobowiązanie do walki z bezrobociem

Polska ma się zobowiązać wobec Unii do nasilenia walki z rosnącym bezrobociem. Porozumienie w tej sprawie podpiszą w poniedziałek w Warszawie minister pracy Longin Komołowski i komisarz UE ds. zatrudnienia Anna Diamantopulu.

Polska ma się zobowiązać wobec Unii do nasilenia walki z rosnącym bezrobociem. Porozumienie w tej sprawie podpiszą w poniedziałek w Warszawie minister pracy Longin Komołowski i komisarz UE ds. zatrudnienia Anna Diamantopulu.

"Dokument o wspólnej ocenie" polskiej polityki w zakresie zatrudnienia ma pomóc Polsce w usprawnieniu tej polityki i przygotować kraj do koordynacji polityki zatrudnienia wprowadzonej na mocy Traktatu z Amsterdamu przez szczyt Unii Europejskiej w listopadzie 1997 roku w Luksemburgu. Porozumienie przewiduje przede wszystkim "wzmocnienie służb publicznych zajmujących się realizacją polityki zatrudnienia", tak aby mogły korzystać nie tylko z wypróbowanych w Unii wzorów aktywnych działań w polityce zatrudnienia, skutecznie pomagać w poszukiwaniu pracy, ale też w szkoleniach i zmianie kwalifikacji. Komisja Europejska, organ wykonawczy Unii, w imieniu którego grecka komisarz podpisze dokument, nie ma prawa niczego narzucać Polsce, ale sam polski rząd zgodził się w czasie redagowania tekstu, że urzędom pracy przydałyby się modernizacja i decentralizacja - powiedziała w zeszły czwartek Diamantopulu polskim dziennikarzom.

Reklama

Jednak, według niej, nawet najsprawniejsze i najbardziej pomysłowe "pośredniaki" nie pomogą, jeżeli Polska nie zreformuje zasiłków dla bezrobotnych, nie obniży podatków (zwłaszcza od najniższych wynagrodzeń), nie doprowadzi do pomyślnego końca podjętych reform systemów edukacji, ubezpieczeń społecznych i ochrony zdrowia. Według Diamantopulu, największe wyzwania w polityce zatrudnienia stoją przed Polską w tworzeniu miejsc pracy na wsi oraz wspieraniu i szkoleniu młodzieży i osób w wieku 50-55 lat, które nie mogą znaleźć pracy. Grecka komisarz, podkreśliła też, że Polsce przydałyby się większe wysiłki w promowaniu równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, w tym pomoc kobietom w godzeniu obowiązków domowych i zawodowych. Diamantopulu odmówiła wcześniejszego udostępnienia dokumentu polskim dziennikarzom, tłumacząc, że nie ma na to zgody polskich władz. Nie przeszkodziło to Komisji w przekazaniu tekstu ukazującemu się w Brukseli tygodnikowi dla eurokratów "European Voice".

Tygodnik ujawnił, że dokument przeznaczony do podpisu w poniedziałek "maluje ponury obraz polskiego rynku pracy". "Mimo silnego wzrostu gospodarczego w tym kraju, stopa bezrobocia ostatnio gwałtownie wzrosła do 16 procent, czyli do poziomu niemal dwukrotnie wyższego od średniej unijnej 8,1 procent" - czytamy w "European Voice".

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: Longin Komołowski | minister pracy | komisarz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »