Reklama

ZUS: informacje o przyszłej emeryturze tylko elektronicznie

Jeśli czekasz na coroczną informację z ZUS o stanie twojego konta emerytalnego, to w tym roku nie dostaniesz jej tradycyjnym listem. Możesz to sprawdzić na portalu PUE ZUS. W przypadku młodszych osób symulacja przyszłej emerytury może być szokiem, bo świadczenia będą drastycznie niskie.

W związku z pandemią koronawirusa, informację o stanie konta ubezpieczonego będzie można sprawdzić w tym roku wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Tylko osoby, które wystąpią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takie dane otrzymają w wersji papierowej - listem albo w placówce ZUS.

Reklama

Informację o stanie konta, czyli wszystkich uzbieranych składkach, ZUS wysyła co roku listem ale w tym roku takiej papierowej przesyłki nie znajdziemy, za to możemy to sprawdzić na internetowym koncie w ZUS. Już teraz powinna być widoczna na profilu ubezpieczonego. Uwzględnia ona czerwcową roczną waloryzację składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego na koncie oraz składek i środków z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) zapisanych na subkoncie.

Jak znaleźć tę informację?  Na stronie ZUS trzeba się zalogować do PUE , następnie wejść w "Panel ubezpieczonego", wybrać zakładkę "Informacje o stanie konta", a następnie "Informacja za 2019 r.".

Zawarte tam dane odwzorowują stan naszych środków na koncie w ZUS według stanu na 31 grudnia 2019 roku i obejmują zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna, czerwcowa waloryzacja (zakładka "Stan konta")- informuje Zakład.

Warto zajrzeć w kolejną zakładkę i sprawdzić gotową, przygotowaną przez ZUS, symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (trzeba kliknąć w informację za 2019 rok) i znajdziemy tam zakładkę "Hipotetyczna emerytura"). Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. W zakładce "Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok" można sprawdzić składki za 2019 rok. W przypadku członków OFE i posiadających subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, która jest zapisana na subkoncie i przekazana do OFE.

Te informacje warto sprawdzić, zwłaszcza symulację emerytury, choć dla wielu te liczby mogą być wstrząsające. Niestety obrazują to jak niskie w stosunku do zarobków będą przyszłe emerytury, zwłaszcza wśród osób młodszych, które przed 1999 rokiem (zmiana systemu emerytalnego i  wprowadzenie systemu zdefiniowanej składki) nie pracowały. Relacja emerytury do zarobków wyniesie poniżej 30 proc., dla porównania wśród dzisiejszych emerytów to jest około 60 proc.

 Sprawdzając stan swoich składek i prognozę przyszłej emerytury, część ubezpieczonych  natknie się jeszcze na zupełnie nową zakładkę, ważną w kontekście gromadzenia dokumentacji pracowniczej: "Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek".

- Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998, a przed 2019 rokiem- dodaje ZUS.

Monika Krześniak-Sajewicz

Dowiedz się więcej na temat: ZUS | emerytura | PUE ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »