Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2022. Ruszył nabór wniosków

"Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT" informuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego można składać przez cały luty. Drugi nabór odbędzie się w sierpniu br.

W 2022 roku rolnicy mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej. Wnioski z dołączonymi fakturami VAT (lub ich kopiami) dokumentującymi zakup paliwa należy składać do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów posiadanych lub współposiadanych przez rolnika. Dotyczy to również dzierżawców. 

Reklama

Zwrot za paliwo 2022. Ważne terminy dla rolników

Pierwszy nabór wniosków rozpoczął się 1 lutego i potrwa do 28 lutego br. Dotyczy on zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. Zwrot dla rolników, którzy złożą wniosek w pierwszym terminie będą wypłacane w dniach 1 - 30 kwietnia 2022 r. 

Drugi nabór wniosków przewidziano w dniach od 1 do 31 sierpnia 2022 roku. Rolnicy mogą wówczas ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo kupione w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. Wypłata środków nastąpi w dniach 3 - 31 października 2022 r. 

Pieniądze będą wypłacane gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku. 

Zwrot za paliwo 2022. Jaką kwotę może odzyskać rolnik?

Limit zwrotu podatku w 2022 roku wynosi: 110 zł na ha użytków rolnych oraz 40 zł na 1 średnią dużą jednostkę przeliczeniową bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku. 

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje wyższa stawka dopłat za paliwo rolnicze. 

Zwiększony został limit zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych. Z 30 l do 40 l zwiększono też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP).

Czytaj także: Żywność jest najdroższa od dekady

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: akcyza | akcyza na paliwo | olej napędowy | rolnictwo | rolnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »