Reklama

Niech będzie bezpieczniej - systemy monitoringu do domu

Aby podczas urlopu mieć spokojniejszą głowę i nie martwić się o dobytek pozostawiony w mieszkaniu, warto zabezpieczyć dom odpowiednim systemem monitoringu. Sprawdzamy, z jakich elementów składa się system monitoringu wizyjnego dla domu i jaki warto kupić dla ochrony domu, mieszkania.

Upowszechnienie systemu monitoringu wizyjnego

Na przestrzeni około piętnastu lat diametralnie zmieniło się postrzeganie systemów monitorujących. Dawniej moduł monitorujący był uzupełnieniem złożonego systemu alarmowego różnych obiektów przemysłowych, do których zaliczały się najczęściej m.in. magazyny, parkingi, tereny należące do firm i instytucji. W ostatnich latach poszerzył się zakres stosowania tych rozwiązań. Systemy monitoringu wizyjnego, jako autonomiczne metody nadzoru, weszły do powszechnego użycia i zaczęły być traktowane, jako niezbędne wyposażenie sklepów, biur a także naszych mieszkań.

Reklama

Na wzrost popularności systemów monitorujących wpływ miało znaczne obniżenie ich cen oraz powszechne powszechnie znana prawidłowość iż zamontowane i widoczne kamery są w stanie odstraszyć potencjalnego złodzieja. Skuteczne i teraz oferowane na rynku nowoczesne systemy monitoringu wizyjnego zawdzięczają swoją popularność także łatwej obsłudze, bezawaryjności oraz wysokiej sprawności.

Samodzielną kamerę o zaawansowanych funkcjach można znaleźć m.in. w ofercie Media Markt. Model kamery Ezviz C6C (ez360) to kamera IP z funkcją obrotu w pionie 340 i poziomie 90°. Dwie diody podczerwone ułatwiają rozpoznawania kształtów w nocy do 10 metrów.

Nowoczesna ochrona domu

Przygotowując się do wyboru odpowiedniego dla naszej posesji systemu monitorującego zadbajmy o to, aby składał się z trzech głównych elementów: kamery lub kamer, rejestratora, który umożliwi podgląd z kamer z dowolnego miejsca na świecie, dysku twardego, przystosowanego do zapisu obrazu z kamer 24 godziny na dobę oraz monitora. Czasami oddzielny zakup monitora nie jest potrzebny ponieważ są w sprzedaży rejestratory, które można podłączyć bez problemu do komputera telewizora, notebooka, czy komputera stacjonarnego.

Nowoczesny skład urządzeń pozwalających na monitorowanie posesji i mienia powinien też uwzględniać dobór sprzętu o określonych parametrach.

Rodzaje kamer: 

►      kopułowe lub tubowe;

►      wandaloodporne;

►      bezprzewodowe.

Wybrane modele kamer mogą być przystosowane do montażu na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Jeżeli będziemy potrzebowali kamer montowanych na zewnątrz sprawdźmy, czy mają certyfikat IP66. Oznacza on, że urządzenie zostało zabezpieczone przed wilgocią i trudnymi warunkami atmosferycznymi deszczem, śniegiem niskimi lub wysokimi temperaturami. Warto wybierać modele o wysokiej rozdzielczości, odpowiednio szerokim kątem widzenia, z możliwością detekcji ruchu. 

Dysk twardy:

►       ma wytrzymywać pracę ciągłą przez 24 godziny;

►       powinien mieć pojemność min. 1TB (terabajta), co wystarczy na 14 dni nagrywania. Po tym czasie stare nagrania będą zastępowane nowymi.

Osoby zainteresowane zestawem kamer z rejestratorem mogą zainteresować się  dostępnemu w sieci sklepów Rebel Electro kompletowi do monitoringu WiFi Kruger&Matz Connect C200. Kamery zestawu mają zasięg pola widzenia do 300 m, system detekcji ruchu i twarzy. Zarządzanie tym zestawem może odbywać się przez przeglądarkę.

Montaż systemu monitoringu

Prawidłowy montaż systemu monitorującego jest niezwykle ważny. Bez poprawnej współpracy trzech wymienionych wyżej urządzeń cała instalacja okaże się drogim rekwizytem. Trzeba oszacować koszty jeszcze przed wyborem konkretnego zestawu i zdecydować się na rozwiązanie przewodowe lub bezprzewodowe.

Monitoring przewodowy zalicza się do bardziej stabilnych i bezpiecznych ze względu na odporność na zakłócenia. Zwykle instalacje monitoringu przewodowego są montowane w domach nowych np. w stanie deweloperskim, ale nie tylko. Osoby, które nie boją się "niewielkiej" domowej demolki (wiercenie, układanie kabli w ścianach), mogą się także zdecydować na montaż kamer i podciągnięcie wszystkich wymaganych przewodów. Do takiego zadania zwykle potrzebna będzie ekipa instalacyjna. Samodzielne prace montażowe można wykonać z kolei przy instalacji bezprzewodowego systemu monitorującego, który działa z wykorzystaniem sygnału WiFi.  

Obejrzyjmy sobie dom online

Dobry system monitoringu wizyjnego umożliwi nam podgląd obrazu z naszej posesji z dowolnego miejsca na świecie. Do tego celu wystarczy smartfon albo tablet z podłączeniem do internetu oraz dedykowana aplikacja do sterowania systemem i transmisji obrazu "na żywo".

Większość elementów do zestawienia w pełni działającego systemu monitoringu wizyjnego dla naszego domu można zakupić w sklepach internetowych ze sprzętem AGD oraz specjalistycznych sklepach stacjonarnych. Warto też zajrzeć na naszą stronę ding.pl i sprawdzić, jakie najnowsze promocje sprzętowe przygotowały sieci sklepów AGD!

Najnowsze gazetki, promocje oraz funkcjonalną listę zakupową znajdziesz na DING.PL!  Sprawdź, jakie jeszcze promocje przygotowały popularne sklepy! 

Tomasz Kozłowski 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »