Przekazania wyższe o ponad 1/3. Murapol podsumował pierwszy kwartał 2023 roku

GK Murapol po pierwszym kwartale 2023: o ponad 1/3 wyższe przekazania, stabilna sprzedaż, rozbudowany portfel projektów w realizacji i nowa lokalizacja na mapie działalności.

  •        1 081 mieszkań w 15 miastach przekazanych klientom detalicznym - czyli o ponad 34% więcej r/r.
  •        Sprzedaż netto na poziomie 862 lokali mieszkalnych, z czego 729 w oparciu o podpisane umowy deweloperskie i przedwstępne wobec 764 w analogicznym okresie ub.r.
  •        Duży i regularnie odnawiany bank ziemi pod budowę blisko 20,6 tys. lokali. Wejście do nowej, 19. lokalizacji - Lublina.
  •        Konsekwencja w realizacji sprawdzonej strategii biznesowej - kompaktowe i nowoczesne mieszkania w najszerszym segmencie rynku, przystępnym cenowo, ogólnopolski charakter działalności (1Q2023 - ofertamieszkaniowa aż w 15 miastach) oraz pionowo zintegrowany model biznesowy.

Reklama

Sprzedaż mieszkań

Sprzedaż netto do klientów detalicznych GK Murapol, zrealizowana w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. wyniosła 862 lokale mieszkalne (umowy deweloperskie, przedwstępne i opłacone umowy rezerwacyjne po wyeliminowaniu rezygnacji). W tym, na dzień 31 marca 2023 r. GK Murapol podpisała 729 umów deweloperskich i przedwstępnych (spadek zaledwie o 4,6% r/r) i dodatkowo 133 aktywne umowy rezerwacyjne.

Przekazania

W pierwszym kwartale 2023 GK Murapol przekazała klientom detalicznym klucze do 1 081 mieszkań wobec 805 lokali wydanych w analogicznym okresie ub. r. (wzrost o ponad 34%).

Wprowadzenie do oferty

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2023 GK Murapol wprowadziła do oferty 355 lokali mieszkalnych w kolejnych etapach realizowanych inwestycji. W tym czasie otrzymała decyzje o pozwoleniu na budowę blisko 1,4 tys. mieszkań w nowych inwestycjach m.in. w Gdańsku, Łodzi i Krakowie. W najbliższych miesiącach rozpocznie się budowa i komercjalizacji tych inwestycji.

Liczba mieszkań w budowie

Na dzień 31 marca 2023 r. portfel projektów w budowie Grupy Murapol obejmował 6 448 lokali w 59 budynkach powstających w ramach 20 projektów na terenie 12 miast Polski.

Brak ziemi

GK Murapol systematycznie odnawia i rozbudowuje aktywny bank ziemi. Tylko w pierwszym kwartale uzyskała decyzje o pozwoleniu na budowę blisko 1,4 tys. lokali mieszkalnych na gruntach w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Chorzowie i Toruniu. Na koniec pierwszego kwartału 2023 r. GK Murapol dysponowała aktywnym bankiem ziemi pod budowę blisko 20,6 tys. mieszkań.

- Początek roku to okres wytężonej pracy w każdym obszarze, począwszy od finalizacji projektów będących w procesie budowy, po stałą rozbudowę banku ziemi kończąc. W okresie sprawozdawczym przekazaliśmy klucze do blisko 1,1 tys. mieszkań, realizując tym samym plan w 100% i poprawiając ubiegłoroczny wynik o ponad jedną trzecią. Nie uszczupliło to naszego portfela projektów w budowie, gdyż równolegle rozpoczynaliśmy realizację kolejnych przedsięwzięć deweloperskich. Obecnie w budowie posiadamy blisko 6,5 tys. mieszkań. To pokazuje jak ułożoną, sprawną i działającą na wysokich obrotach organizacją jesteśmy. Aby utrzymać takie tempo równolegle rozbudowujemy i uzupełniamy aktywny bank ziemi. Miesiąc temu zakontraktowaliśmy pierwszy grunt w Lublinie, który jest 19. miastem na naszej mapie działalności. Na koniec kwartału nasz portfel projektów w przygotowaniu obejmował ponad 15,8 tys. mieszkań w 16 miastach. - mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Murapol SA - W pierwszym kwartale nasze mieszkania wybrało ponad 860 klientów, zarówno osób szukających lokali w aglomeracjach, jak i mniejszych miastach. To potwierdza, że dywersyfikacja geograficzna działalności sprzyja stabilizacji prowadzonego biznesu - dodaje Nikodem Iskra.

W ciągu ponad 22 lat działalności GK Murapol zrealizowała 78 wieloetapowych inwestycji, w ramach których powstało 390 budynków obejmujących łącznie ponad 25,2 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej blisko 1,13 mln mkw.

____________________

Grupa Murapol to jeden z najbardziej doświadczonych i największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce pod względem liczby sprzedanych mieszkań oraz mieszkań przekazanych klientom.
Od początku swojej działalności w 2001 r. Grupa Murapol zrealizowała 78 wieloetapowych inwestycji nieruchomościowych, w których powstało 390 budynków z ponad 25,2 tys. lokali zamieszkałymi przez 75,6 tys. osób. GK Murapol od początku swej działalności był obecny w 19 miastach w Polsce.

Wyróżnikiem Grupy jest najbardziej zdywersyfikowana wśród deweloperów mapa inwestycji. Na dzień 31 marca 2023 GK Murapol oferowała mieszkania w 13 miastach, zarówno na największych rynkach mieszkaniowych w Polsce, w tym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy aglomeracji śląskiej, jak również w miastach regionalnych, takich jak Bydgoszcz i Toruń.

Od I kwartału 2020 r. wiodącym inwestorem Murapolu jest AEREF V PL Investment S.à r.l. - spółka należąca do funduszy zarządzanych przez Ares Management Corporation, globalnego menedżera w obszarze inwestycji alternatywnych, specjalizującego się w finansowaniu dłużnym, private equity i nieruchomościach, któremu doradza Griffin Capital Partners.

W 2021 r. Grupa Murapol uruchomiła nową linię biznesową, polegającą na budowie lokali z przeznaczeniem na rzecz instytucjonalnego wynajmu (PRS), realizowaną w ramach współpracy nawiązanej ze swoim wiodącym inwestorem.

Grupa Murapol posiada zintegrowany model biznesowy, zakładający koncentrację wewnątrz organizacji wszystkich kompetencji niezbędnych do realizacji projektów nieruchomościowych - od pozyskiwania gruntów, przez projektowanie architektoniczne i inżynieryjne, budżetowanie inwestycji, zakupy materiałów budowlanych i generalne wykonawstwo, po działania marketingowe i sprzedażowe.

Murapol, wdrażając strategię zrównoważonego rozwoju, włącza do swojej działalności inicjatywy związane z ochroną środowiska, kwestiami społecznymi oraz zagadnieniami ładu korporacyjnego (ESG). Grupa stara się optymalizować zużycie surowców, wykorzystuje nowe technologie i wdraża energooszczędne rozwiązania. Firma angażuje się także w różne formy działalności społecznej, charytatywnej czy sportowej, wspierając zarówno sport profesjonalny, jak i projekty propagujące aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży.

Murapol został wielokrotnie doceniony za swoją działalność deweloperską, otrzymując m.in. w obszarze zielonego budownictwa nagrodę Leading Green Building Development w konkursie CIJ Awards, Housemarket Silesia Awards w kategoriach Osiedle przyjazne rodzinie oraz Osiedle mieszkaniowe. W 2022 roku, trzeci rok z rzędu, Grupa zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Deweloperów Mieszkaniowych, organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną. Spółka jest także laureatem konkursu Laur Klienta 2022, w kategorii ekologiczne strategie w biznesie.

Materiał partnera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »