Reklama

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza lub położnej

Od 1 stycznia 2012 r. rodzice ubiegający się o becikowe będą musieli przedstawić zaświadczenie lekarskie, potwierdzające, że kobieta pozostawała w czasie ciąży pod opieką medyczną.

Co najmniej 3 wizyty w czasie ciąży

Reklama

W myśl przepisów, które zaczną obowiązywać z nowym rokiem kalendarzowym, żeby ubiegać się o becikowe oraz dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka trzeba będzie ponownie przedstawić zaświadczenie o pozostawaniu pod opieką medyczną. Co ważne, kobieta powinna pozostawać pod opieką lekarza nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu. Ponadto kobieta oczekująca dziecka, w każdym trymestrze ciąży powinna odbyć co najmniej jedną wizytę lekarską.

Tylko bowiem w takim wypadku (3 wizyty) lekarz ginekolog lub położna wyda zaświadczenie. Trzeba również zwrócić uwagę na to, że kobieta w ciąży, by uzyskać zaświadczenie, będzie musiała korzystać z opieki medycznej w ramach:

  • podstawowej opieki medycznej,
  • ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych,
  • leczenia szpitalnego.

Jednak wizyty u ginekologa będą mogły odbywać się zarówno w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ, jak i w ramach tzw. wizyt prywatnych. Ważne jest też, aby zaświadczenie było wystawione zgodnie ze wzorem przygotowanym przez resort zdrowia.

Kiedy złożyć wniosek o becikowe i dodatek?

Wniosek o becikowe składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Natomiast wniosek o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia się dziecka składa się do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Przypomnijmy, że w obu przypadkach kwota otrzymywana przez rodziców wynosi 1000 zł.

Co ważne, zaświadczenia lekarskiego, ubiegając się o becikowe i dodatek do zasiłku rodzinnego, nie będą musieli przedstawiać prawni i faktyczni opiekunowie dziecka, a zatem rodziny zastępcze czy rodzice adopcyjni.

Podstawa prawna

  • art. 9, art. 15b ustawa o świadczeniach rodzinnych
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka

Marta Szostak

Dowiedz się więcej na temat: becikowe | ciąża | kobieta\ | lekarza | położna | lekarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »