Desa Unicum zaprasza na aukcję dzieł Magdaleny Abakanowicz

Warszawska galeria Desa Unicum zaprasza na aukcję, która będzie najbardziej sensacyjnym wydarzeniem tego sezonu. Seria "Tłumów" to jeden z najbardziej rozpoznawalnych prac w twórczości Magdaleny Abakanowicz. Pierwsza z nich powstała w latach 1986-87 i składała się z relatywnie realistycznych, niemalże identycznych 50 figur. Aukcja odbędzie się 21 października w budynku galerii i w wersji online. Przewidywana cena to 12-18 milionów złotych.

Tłum III" jest zespołem cyklu 50 figur ustawionych w zorganizowanym szyku przywodzącym na myśl falangę. Podobnie jak poprzednie tłumy I i II , również i ten zostały w całości wykonane ze zgrzebnego, nasączonego syntetycznymi żywicami płótna.  Artystka celowo pozbawiła ich twarzy,podkreślając brak autonomii pojedynczej postaci tłumu. Figury mają formę skorup, a ich powierzchnia jest mocno pomarszczona i chropowata. Abakanowicz kojarzyła je ze zrzuconą przez węża skórą. Ten materiał rzeźbiarski to znak rozpoznawczy Abakanowicz.

Reklama

Każda z figur jest inna, każda była indywidualnie modelowana rękami artystki. Nie ma dwóch takich sam rzeźb, bo jak mawiała artystka: natura nigdy się nie powtarza dwukrotnie.

"Tłum III" prezentowany był na pierwszej indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989. Praca artystki ma silne konotacje z sytuacją polityczną i zmianami ustrojowymi w ówczesnej Polsce z roku 1989.

Zdaniem ekspertów z rynku sztuki, Obserwując zmiany na przestrzeni ostatnich lat możemy dostrzec wyraźny trend wzrostu zainteresowania rzeźbą. Jest to obecnie jeden z najsilniej rozwijających się segmentów na rynku sztuki.

"Tłum III" prezentowany był na pierwszej indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989.

DESA Unicum przypomina, ze za jej instalację "Caminando" artystki zapłacono ponad 8 mln zł, ustanawiając rekord sprzedażowy na dzieło sztuki w Polsce. Wśród ofert znalazła się odlana z brązu, monumentalna forma zwierzęca "Mutant". Została wylicytowana za 2,5 mln złotych i jest to obecnie najdroższa pojedyncza rzeźba Abakanowicz w historii.

Przypomnijmy, ze przełomem w twórczości Magdaleny Abakanowicz stały się jej abakany - dzieła nazwane tak od jej nazwiska. Stworzyła wielowymiarowe, monumentalne formy (płachty) przestrzenne podwieszone u sufitu.

Dzieła artystki znajdują się w kolekcjach na całym świecie, w Polsce znajdziemy je i w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Prace Magdaleny Abakanowicz -zaliczane są do światowej czołówki artystów XX wieku.

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: sztuka współczesna | rzeźba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »