Nasze zęby będą o wiele droższe
Od 2 maja br. gabinety stomatologiczne stosują kasy fiskalne. Wielu lekarzy zastanawiało się, jakie znaczenie ma wprowadzenie kas fiskalnych skoro usługi są z podatku VAT zwolnione. Tymczasem nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła od 1 stycznia 2011 r. zaskakujący przełom - usługi lekarzy stomatologów są zwolnione z VAT, jednak wyłącznie usługi lecznicze.
Zwolnienie z podatku VAT obejmuje zasadniczo trzy grupy usług:
• usługi zakładów opieki zdrowotnej,
• usługi lekarzy stomatologów,
• odsprzedawane usługi zewnętrznych stomatologów.
W każdym jednak przypadku zwolnienie z VAT obejmuje usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. W praktyce oznacza to, że zwolnione z VAT będzie zakładanie implantów, choćby pacjent zapłacił za taką usługę kilkadziesiąt tysięcy złotych (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 21 kwietnia 2011 r. nr ILPP2/443-161/11-2/BA)
Znajdą się jednak elementy stomatologii estetycznej, takie jak wybielanie zębów. Tego rodzaju usługa medyczna nie jest usługą "w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia" i nie korzysta ze zwolnienia z VAT (potwierdza to interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 kwietnia 2011 r. nr ILPP1/443-309/11-2/BD).
Nie ma przy tym znaczenia, czy usługa tego rodzaju stanowi składnik pewnego ciągu usług medycznych nabytych przez pacjenta, czy też nie. Dopóki pacjent nie pozyska np. skierowania od psychologa na wybielanie zębów (w związku z fobiami czy zaburzeniami występującymi u pacjenta), stomatolog powinien naliczyć przy wybielaniu zębów 23 proc. VAT, czy jest to delikatne wybielanie, czy też pacjent zamówił uzębienie rodem z Hollywood.
Niestety, tego rodzaju zmiana zasad opodatkowania oznacza dla pacjentów znaczący wzrost cen usług stomatologicznych w zakresie stomatologii estetycznej. Bo albo lekarz zachowa się nieetycznie i nie naliczy VAT lub w ogóle nie zaewidencjonuje sprzedaży, albo też doliczy do każdego 1000 zł dodatkowe 230 zł VAT.
W efekcie więc kasy fiskalne nie są w gabinetach stomatologicznych, czy szerzej - w gabinetach lekarskich - zbędne, ewidencjonują one również sprzedaż opodatkowaną VAT. Z usługami opodatkowanymi VAT spotkamy się w wielu gabinetach lekarskich, bo w tym roku nie PKD, ale faktyczny przedmiot usługi decyduje o zwolnieniu z VAT.
Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy