Reklama

Odsetki na koncie tylko w nielicznych bankach

Od 0 zł do 146 zł - tak duża może być rozbieżność w kwocie odsetek przy identycznym saldzie bieżącego konta firmowego. Banków oferujących oprocentowanie firmowych rachunków jest jednak zaledwie kilka, do tego jest ono zazwyczaj tylko symboliczne. Najwyższe, dochodzące do 6 proc. stawki oprocentowania proponują obecnie FM Bank i Idea Bank.

Reklama

Pieniądze na bieżących rachunkach przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zakładać lokat terminowych - ze względu na przykład na niedogodność związaną z brakiem stałego, nieograniczonego dostępu do firmowych środków - w większości banków nie pracują. Z najnowszej ankiety Tax Care, na którą odpowiedziało 25 instytucji finansowych, wynika, że przedsiębiorcy mogą liczyć na oprocentowanie firmowego rachunku zaledwie w dziesięciu bankach.

Reklama

Większość proponowanych przez banki stawek jest jednak bardzo niska - oprocentowanie rachunków firmowych rozpoczyna się od 0,01 proc. w skali roku ("Kredyt Bank" marka BZ WBK, Peako SA oraz PKO BP), co oznacza, że przy saldzie na firmowym rachunku bieżącym w wysokości 35 tys. zł miesięczne odsetki wyniosą w tych bankach niespełna 30 gr brutto.

Na drugim biegunie znajduje się oferta Idea Banku, który przy identycznym saldzie wypłaci przedsiębiorcy prawie 146 zł miesięcznych odsetek brutto. Firmowe konto w Idea Banku jest oprocentowane progowo, przy czym stawki oprocentowania (przy założeniu, że przedsiębiorca płaci miesięcznie kartą min. 400 zł) rozpoczynają się od 4 proc. brutto; przy średniomiesięcznym saldzie od 5 tys. zł rosną do 4,25 proc., natomiast każde następne 5 tys. zł podnosi oprocentowanie o 0,25 pkt proc. - aż do 5 proc. w skali roku.

W przypadku salda w wysokości 35 tys. zł na drugim miejscu znalazł się Alior Bank z odsetkami sięgającymi prawie 60 zł brutto miesięcznie (2 proc. w skali roku). Ale uwaga - należy wziąć pod uwagę , że miesięczne opłaty za konto firmowe w Aliorze właśnie z takim oprocentowaniem (pozostałe rachunki bieżące dla najmniejszych firm nie są w ogóle oprocentowane) rozpoczynają się od 200 zł do nawet tysiąca złotych. Co prawda przedsiębiorca otrzymuje za to pulę bezpłatnych wpłat i wypłat gotówki, przelewów zagranicznych czy ubezpieczenie na życie, nie zmienia to jednak faktu, że 2-proc. odsetki nie wyglądają na atrakcyjną propozycję w zderzeniu z bardzo wysoką, miesięczną opłatą za prowadzenie konta.

Najwyższą, 6-proc. stawkę oprocentowania bieżącego rachunku firmowego proponuje przedsiębiorcom FM Bank, ale stawia poważne ograniczenie - 6 proc. w skali roku jest dostępne tylko dla salda mieszczącego się w przedziale od 5 do 10 tys. złotych. Jeśli natomiast przedsiębiorca ma na koncie firmowym saldo niższe lub wyższe niż w tym przedziale, pieniądze nie są oprocentowane w ogóle. Tym samym w przypadku naszego przykładowego salda w wysokości 35 tys. zł FM Bank znalazł się w grupie banków z zerowymi odsetkami. Natomiast w przypadku innego przykładowego salda - tym razem w wysokości 10 tys. zł - FM Bank wskazuje na pierwszą pozycję z odsetkami miesięcznymi w kwocie 50 zł brutto, wyprzedzając Idea Bank z odsetkami w wysokości ok. 38 zł miesięcznie.

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Współpraca: Magdalena Piórkowska

Dowiedz się więcej na temat: bank | odsetki | rachunki | bańki | konta | kont

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »