"Solidarności" dogadała się z rządem ws. podwyżki płac dla pracowników "budżetówki". Jutro podpisanie porozumienia

NSZZ "Solidarność" dogadał się z rządem ws. podwyżek dla pracowników "budżetówki" - potwierdził Interii Biznes rzecznik Komisji Krajowej Marek Lewandowski. Porozumienie zostanie podpisane w środę. Czy płace wzrosną o 8 proc. w tym roku tak jak podają przecieki medialne? "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam" - usłyszeliśmy.

Podwyżki dla "budżetówki" - kiedy i jakie?

W maju Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zaproponowała wzrost płac w "budżetówce" o 20 proc., ale dopiero w 2024 r. Jednocześnie związkowcy uznali realny spadek wynagrodzeń za "drastyczny" i ocenili go na 4,2 pkt. proc. w tym roku i ponad 10 pkt. proc. w poprzednim. Zaproponowali też alternatywne rozwiązanie: wzrost wynagrodzeń jeszcze w tym roku właśnie o 4,2 pkt. proc., a w latach kolejnych "wzrost wynagrodzeń w sferze finansów publicznych na poziomie co najmniej zakładanej inflacji powiększonej o co najmniej 3 do 4 pkt. proc. dla zniwelowania spadku realnych wynagrodzeń w latach 2021 - 2023". Który wariant ostatecznie znalazł się w porozumieniu? Pytany przez Interia Biznes, czy płace wzrosną już w tym roku po wakacjach (ale z wyrównaniem od lipca) o 8 proc., jak podawał wcześniej DGP, Marek Lewandowski odpowiedział: "nie potwierdzam i nie zaprzeczam".

Reklama

Wysoka inflacja zostanie na dłużej

Średnioroczna inflacja w 2022 r. wyniosła 14,4 proc. W tym roku ma być niewiele niższa. W maju - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego - dynamika cen obniżyła się z 14,7 proc. do 13 proc., osiągając szczyt w obecnym cyklu wzrostowym w lutym na poziomie 18,4 proc. 

Tak jak płaca minimalna w 2023 r. rośnie dwukrotnie, w lipcu do 3600 zł, tak w budżecie rząd przyjął, że wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej wyniesie 7,8 proc. 

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | budżetówka | wzrost płac | NSZZ "Solidarność"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »