Zasiłek celowy coraz mniej popularny. Liczba wniosków maleje z roku na rok

Pomimo wysokiej inflacji w tym roku nie zmieniły się progi dochodowe, które uprawniają do uzyskania zasiłku celowego ani zasady jego przyznawania. Świadczenie wypłacane jest jednorazowo, a jego wysokość nie jest limitowana.

  •  Zasiłek celowy to świadczenie jednorazowe
  • Jego wysokość nie jest limitowana
  • Zasiłek celowy przysługuje osobom, których dochód nie przekracza 600 zł (w rodzinie) lub 776 zł (dla osoby samotnej)
  • Progi dochodowe w tym roku się nie zmieniły
  • Przyznanie zasiłku zależy od oceny sytuacji przez ośrodek pomocy społecznej

Czym jest zasiłek celowy?

Zasiłek celowy to wsparcie pieniężne na pokrycie - w całości lub w części - niezbędnych wydatków, takich jak zakup żywności, leków, odzieży czy pokrycie kosztów ogrzewania, leczenia, niezbędnych napraw domowych czy pogrzebu. Pieniądze wypłaca miejski, dzielnicowy lub gminny ośrodek pomocy społecznej, o ile złożyliśmy odpowiedni wniosek i spełniamy ustawowe kryteria jego przyznania.

Reklama

Komu przysługuje zasiłek celowy?

W tym roku zasiłek celowy przysługuje jeśli dochód na osobę nie przekracza miesięcznie 776 zł (dla osoby mieszkającej samotnie) lub 600 zł (w rodzinie). Do dochodu nie wlicza się świadczenia z programu Rodzina 500 Plus, świadczenia dla osoby bezrobotnej wykonującej prace społecznie użyteczne i samego zasiłku celowego. 

Kwoty te są identyczne jak rok wcześniej. W wyjątkowych przypadkach zasiłek - bezzwrotny lub zwrotny - może zostać przyznany nawet przy wyższych dochodach. Przepisy nie mówią wprost, o jakie sytuacje chodzi - w praktyce dotyczy to np. osób poszkodowanych wskutek klęski żywiołowej.

- Liczba osób ubiegających się o ten zasiłek maleje, bo spada bezrobocie, rośnie poziom płac, dostępne są też inne świadczenia. Z drugiej strony bardzo rosną ceny, a z nimi także oczekiwania mieszkańców, którzy występują o pomoc. Jesienią, przy pracach nad kolejnym budżetem, będziemy musieli uwzględnić poziom inflacji - zauważa w rozmowie z Interia Biznes Krzysztof Bejmert, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zduńskiej Woli.

- W 2022 r. zarezerwowaliśmy środki dla 3,5 tys. osób, ostatecznie skorzystało z nich 3006. Tendencje malejącą widzimy już od kilku lat, w tym roku zapewne będzie podobnie - mówi nam Sylwia Ressel, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Zawsze rezerwujemy pieniądze "z zapasem", dlatego nie zdarzyło się by ich zabrakło. Ale oczywiście środków na ten cel nigdy nie jest zbyt wiele - dodaje

Wysokość zasiłku celowego

Przepisy nie określają czasu rozpatrywania wniosku ani wysokości zasiłku celowego. To ostatnie zależy w praktyce od możliwości finansowych ośrodka pomocy społecznej oraz jego oceny potrzeb i sytuacji konkretnej osoby. Pracownik socjalny powinien zweryfikować ją w ciągu 14 dni (w sprawach pilnych w ciągu 2 dni) przeprowadzając wywiad środowiskowy. W Warszawie w 2022 r. przyznano zasiłki celowe i pomoc w naturze dla 15 423 osób na łączna kwotę blisko 37,5 mln zł. Średnia wartość tej pomocy wyniosła 2431 zł w skali roku czyli 203 zł miesięcznie.

Osoba, która wnioskuje o zasiłek, zobowiązana jest udzielić wtedy wszystkich żądanych informacji. Ośrodek pomocy może odmówić przyznania świadczenia - od tej decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opieka społeczna | MOPS | ubóstwo | pomoc socjalna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »