50 proc. studenckiego budżetu to koszty wynajmu
W ramach akcji edukacyjnej "Wynajmuj bezpiecznie" po raz kolejny sprawdzaliśmy jak mieszkają polscy studenci. W tym roku ankieta przyniosła nam kolejną nową i nieco zaskakująca wiadomość: studenci są bardziej zapobiegliwi niż można było się spodziewać!
Bardzo duża grupa, bo aż 43 proc., kontynuuje wynajem. Nie jest więc regułą, że w celu zaoszczędzenia 1000-1500 złotych, studenci zrywają umowy wynajmu i szukają kolejnego mieszkania od nowego roku akademickiego.
Największa grupa ankietowanych studentów - 37 proc. - rozpoczyna poszukiwania z grupą znajomych. 27 proc. decyduje się na dokwaterowanie do studentów, którzy mają już wynajęte mieszkanie. Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w lokalu, w którym mieszka również właściciel, nadal traci na popularności. Przed dwoma laty 10 proc. ankietowanych deklarowało, że chcą zamieszkać na stancji. W 2012 jest to już tylko 7 proc. Jest to efekt zwiększenia liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem w ciągu kilku ostatnich lat i spadku kosztów mieszkania w porównaniu z kosztami stancji. Z drugiej strony jest to również efekt zmian kulturowych: większej niezależności młodych ludzi i ich szybszego startu w dorosłość.
Niemal każdy z ankietowanych jako ważny czynnik wyboru mieszkania wskazał cenę (w ankiecie można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź). W porównaniu z latami ubiegłymi na znaczeniu zyskała lokalizacja, którą aktualnie uznaje za kluczową 84 proc. ankietowanych studentów, podczas gdy przed dwoma laty było to jedynie 34 proc. Można wnioskować, że jest to efekt nasilenia się kłopotów komunikacyjnych w dużych polskich miastach. Nawet studenci, dysponujący relatywnie dużą ilością wolnego czasu, nie chcą poświęcać godzin na stanie w korkach. Warto również podkreślić zdecydowany wzrost znaczenia standardu i stanu technicznego mieszkania jako czynnika decydującego o wyborze. Przed dwoma laty 14 proc. studentów przywiązywało do niego wagę, podczas gdy w tym roku ponad połowa (51 proc.). Jest to kolejny wynik świadczący o zmianach preferencji studentów i wzroście ich oczekiwań w stosunku do wynajmowanych nieruchomości.
Istniała możliwość wybrania więcej niż 1odpowiedzi, dlatego wyniki nie sumują się do 100 proc.
Większość ankietowanych studentów ma sprecyzowane oczekiwania w stosunku do wielkości mieszkania. Najpopularniejsze są 2 pokoje, które chciałoby wynająć prawie 40 proc. ankietowanych, kolejne 20 proc. zdecydowałoby się na mieszkanie 3-pokojowe, a 4 proc. rozpatruje wynajem nawet 4 lub 5 pokoi. Mimo że studenci najchętniej mieszkają w kilkuosobowych grupach, to mieszkania duże 4 i 5 pokojowe nie są dla nich dobrym rozwiązaniem, głównie ze względu na sposób ich aranżacji (część pokoi trudna do wykorzystania), często również zbyt wysoki standard wykończenia, a co za tym idzie zbyt wysokie ceny.
61 proc. ankietowanych na wynajem może przeznaczyć 40 proc. lub więcej swojego budżetu. 29 proc. deklaruje, że jest to wręcz ponad połowa miesięcznych wydatków. W świetle wyników badań naszej ankiety blednie mit rozrywkowego studenta, gdyż ponad 80 proc. badanych wydaje na rozrywki maksymalnie 30 proc. dostępnych środków.
Od lat nie zmieniają się zasadniczo źródła finansowania studentów. Ponad 60 proc. ankietowanych jest utrzymywanych przez rodziców lub opiekunów, nieco ponad 25 proc. pracuje, a pozostali otrzymują stypendia naukowe lub zaciągnęli kredyt studencki.
Aż 61 proc. ankietowanych opisuje swoje warunki mieszkaniowe jako dobre i bardzo dobre, a kolejne 27 proc. uznaje je za zadowalające. Wskaźniki te nie różnią się znacznie od wyników sprzed dwóch lat. Nieco mniejsza (5 punktów procentowych) jest grupa studentów, którzy są bardzo zadowoleni z mieszkania. Różnica nie jest wielka, ale w połączeniu z pozostałymi wynikami badania można pokusić się o tezę, że oczekiwania studentów, co do warunków mieszkaniowych wzrosły, a ich wymagania w przyszłości będą coraz większe.
W ramach akcji "Wynajmuj bezpiecznie" staramy się promować zasadę podpisywania umowy najmu i uregulowania wszelkich aspektów współpracy pomiędzy wynajmującym i najemcą. Wyniki naszej ankiety wskazują, że sytuacja w tej materii ulega poprawie. Przed 3 laty umowę najmu podpisywało 56 proc. W 2012 już 75 proc. ankietowanych deklaruje, że podpisze umowę.
Internetową ankietę za pośrednictwem stron internetowych partnerów akcji: www.szybko.pl, www.students.pl, www.psrp.pl i www.metrohouse.pl wypełniło 410 osób.
Marta Kosińska, ekspert szybko.pl