Reklama

6 sposobów jak nie dać się okraść w wakacje

Podczas urlopu właściciele mieszkań są bardziej narażeni na kradzieże majątku pozostawionego w domu. Założenie antywłamaniowych okien, drzwi, rolet, alarmu i wynajęcie firmy ochroniarskiej sporo kosztuje, ale minimalizuje ryzyko utraty mienia. O montażu takich zabezpieczeń trzeba jednak pomyśleć przynajmniej kilka tygodni przed wyjazdem. Rozwiązaniem na ostatnią chwilę może być wykup ubezpieczenia.

W okresie wakacyjnym wiele osób obawia się o swój majątek pozostawiony bez opieki podczas urlopowego wyjazdu. W ciągu roku stwierdzono w Polsce 129 tys. przypadków kradzieży z włamaniem - wynika z danych Komendy Głównej Policji za 2011 rok.

Szczegółowe dane w rozbiciu geograficznym pochodzą z roku 2010. Wynika z nich, że najbardziej narażeni na utratę mienia pozostawionego w domu są mieszkańcy województw dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego, gdzie takie zdarzenia dotknęły ponad 500 osób na 100 tys. mieszkańców. Najmniej zagrożeni są natomiast mieszkańcy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego, gdzie tego typu zdarzenia dotykają mniej niż 200 osób na 100 tys. mieszkańców.

Więcej kradzieży w blokach niż w domach

Warto podkreślić, że nie wszystkie ujęte w statystykach włamania dotyczyły mieszkań i domów. W 2010 roku największa grupa - 22,4 tys. zdarzeń - to włamania do samochodów. W przypadku nieruchomości, wbrew obiegowej opinii, złodzieje częściej za swój cel obierają budynki wielorodzinne niż jednorodzinne. W tych drugich KGP odnotowała 11,2 tys. włamań. Dla porównania w przypadku mieszkań było to 12,9 tys. włamań.

Najczęściej obiektem zainteresowania złodziei padają jednak komórki lokatorskie, piwnice i strychy - zanotowano tam 13,8 tys. włamań. Jak się przed taką niemiłą niespodzianką ustrzec? Home Broker przygotował listę sześciu porad, które pomogą ustrzec majątek przed złodziejami.

1. Zawczasu "uzbrój" mieszkanie

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zainwestowanie w różne rozwiązania antywłamaniowe. Operację taką trzeba jednak zaplanować wcześniej. Trudno bowiem wyobrazić sobie, żeby ktoś rozpoczął poszukiwanie firmy montującej rolety antywłamaniowe na kilka dni przed urlopem i zdążył je zamontować przed wyjazdem. Ceny rolet antywłamaniowych wraz z montażem zaczynają się od około 400-500 zł w przeliczeniu na m kw.

Zasadne może być też założenie drzwi antywłamaniowych. Paleta rozwiązań jest tu bardzo szeroka. Drzwi zewnętrzne mogą być oklejone tworzywem sztucznym lub egzotycznym drewnem. Na cenę wpływa też jakość zamków, wyciszenia i wypełnienia czy złożoność systemu ryglowania. Antywłamaniowe drzwi znanej firmy to rozwiązanie, na które wraz z montażem trzeba wydać przynajmniej około 2-3 tys. zł.

W domach i mieszkaniach można też zainwestować we wzmocnione okna czy zamontować w posiadanych kraty. Szczególnie to drugie rozwiązanie jest popularne w mieszkaniach na parterach. Jest to rozwiązanie proste i nawet kilkukrotnie tańsze niż rolety antywłamaniowe, co rekompensuje niekoniecznie estetyczny wygląd. O montażu takich zabezpieczeń trzeba jednak pomyśleć z pewnym wyprzedzeniem, gdyż trzeba je wymierzyć i zamówić.

2. ... lub wybierz chronione osiedle

W bardziej komfortowej sytuacji są osoby, które na bezpieczeństwo zwracały uwagę już przy wyborze nieruchomości. Spokojna okolica to jedno. Warto ponadto zwrócić uwagę na standard oferowany przez samo osiedle. Szczególnie na tych nowszych monitoring, ogrodzenie i ochrona to rozwiązania często spotykane.

W przypadku budynków wielorodzinnych koszt z tym związany nie jest wygórowany, bo rozkłada się na wiele nieruchomości. Na sporym osiedlu miesięczny czynsz z tytułu ochrony może być wyższy o kilka - kilkanaście złotych. Choć nie gwarantuje to pełnego bezpieczeństwa, bez wątpienia obniża ryzyko kradzieży.

3. Poproś o pomoc sąsiada

Nawet jednak wtedy nie jest złym pomysłem poproszenie o pomoc członków rodziny, przyjaciół lub sąsiadów. Jest to chyba najbardziej tradycyjny sposób na przeciwdziałanie kradzieżom. Nawet regularne wyciąganie listów ze skrzynki, zabieranie ulotek reklamowych i zapalanie światła co jakiś czas spowoduje, że złodzieje nie będą mieli pewności, czy mieszkanie zostało pozostawione bez opieki.

4. Wynajmij firmę ochroniarską

Mieszkając w jednorodzinnym domu czy w mieszkaniu usytuowanym na niestrzeżonym osiedlu, można zadbać o ochronę we własnym zakresie. Zatrudnienie firmy ochroniarskiej powinno gwarantować bezpieczeństwo 24 godziny na dobę i szybkie interwencje w przypadku wszczęcia alarmu. Podpisanie umowy z firmą ochroniarską to jedno, ale to od jakości instalacji zamontowanej w nieruchomości zależy, czy i kiedy patrol interwencyjny dowie się, że ktoś majstruje przy drzwiach czy oknach domu.

Wysokiej jakości instalacja antywłamaniowa w stumetrowym domu jednorodzinnym to wydatek rzędu 4-5 tys. zł. W jej skład wchodzić będzie nie tylko zestaw czujek wykrywających ruch czy otwarcie okien i drzwi, ale też czujniki, które zaalarmują ochronę, gdy ktoś będzie próbował stłuc okna.

- Sygnał o ewentualnym włamaniu dociera do stacji monitorowania alarmów, która podejmuje natychmiastową interwencję i na miejsce zdarzenia wysyłany jest patrol. Często już sama informacja o tym, ze obiekt jest chroniony odstrasza potencjalnych złodziei - mówi Łukasz Kuczyński, prezes Impel Monitoring.

5. Ubezpiecz się

Ochronę majątku mogą zapewnić nie tylko funkcjonariusze, ale też agenci... ubezpieczeniowi. Nawet bowiem najlepsze zabezpieczenia nie dają 100-proc. pewności, że nic z domu nie zniknie pod nieobecność domowników. Gdy tak się stanie zapobiegliwi właściciele mogą otrzymać odszkodowanie z ubezpieczalni. Ile to kosztuje? Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Home Broker jest to rozwiązanie relatywnie tanie. Przeciętnie niewiele ponad 200 złotych zapłaciłaby rodzina, która chciałaby wyjechać na trzytygodniowe wakacje ze spokojną głową. Takie propozycje przedstawili pracownicy infolinii i agenci siedmiu firm ubezpieczeniowych przebadanych przez Home Brokera.

Wyliczenia dotyczą trzyosobowej rodziny mieszkającej na warszawskim Mokotowie w 50-metrowym mieszkaniu wartym 350 tys. zł, położonym na parterze pięciopiętrowego budynku. Najniższą składkę (38 zł) zaproponowało PZU, bo tylko ten ubezpieczyciel jest w stanie objąć ochroną majątek rodziny na trzy tygodnie.

W pozostałych ubezpieczalniach minimalny okres ochrony to 6 lub 12 miesięcy. Najdroższą ofertę (283 zł) przedstawił Liberty Direct. Ochrona od kradzieży łączona jest w tej firmie w pakiet. Oprócz ochrony przed skutkami kradzieży rodzina, korzystając z tej oferty, otrzymałaby dwunastomiesięczną ochronę wyposażenia (ruchomości i elementów stałych) na kwotę 40 tys. zł oraz ubezpieczenie OC na kwotę 20 tys. zł.

Przy wyborze ubezpieczyciela trzeba jednak zwracać uwagę nie tylko na koszty. Należy też dokładnie przeczytać umowę i ogólne warunki ubezpieczenia. Tego typu produkty nie są bowiem tak wystandaryzowane jak ubezpieczenia OC samochodów. Dopiero ze wspomnianych dokumentów właściciel mieszkania dowie się, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci, a w jakich nie wypłaci odszkodowania w przypadku włamania do lokalu.

6. Wyłączone zabezpieczenie nie musi wyłączać ochrony

Na koniec pozostaje rada trywialna, ale jak pokazuje praktyka wcale nie nieuzasadniona.

- Przed wyjazdem trzeba upewnić się, że wszystkie okna, drzwi i rolety zostały dokładnie zamknięte - przestrzega Łukasz Kuczyński, prezes zarządu Impel Monitoring Sp. z o.o.. Tego typu niedopatrzenia kuszą złodziei będąc często bezpośrednią przyczyną kradzieży. Wbrew pozorom brak zamknięcia rolet antywłamaniowych, czy załączenia alarmu przed wyjazdem, nie zawsze stanie na drodze do otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zgodnie z informacją uzyskaną w jednej z firm ubezpieczeniowych, spowodowałoby to tylko obniżenie wysokości odszkodowania współmiernie do obniżki składki, jaką ubezpieczający otrzymał zgłaszając agentowi konkretne zabezpieczenia. I tak na przykład posiadając drzwi antywłamaniowe z atestem można liczyć na 20 proc. niższą składkę ubezpieczeniową, za alarm obniżka wynosi 5 proc., a za kompletny monitoring z ochroną i rozwiązaniami antywłamaniowymi maksymalnie 30 proc.

Gdyby więc ktoś zapomniał włączyć zabezpieczenia nieruchomości przed wyjazdem, otrzymałby maksymalnie o 30 proc. niższe odszkodowanie. Ale uwaga! Oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą się różnić od tej powyżej przedstawionej.

Bartosz Turek, Magdalena Piórkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »