Reklama

Apartamenty do wzięcia - ile za mieszkaniowy luksus?

Sąsiedztwo terenów rekreacyjnych, parków, bulwarów nadrzecznych, ale też bliskość centrum miasta - to pożądane cechy lokalizacji dla nieruchomości mieszkaniowych o podwyższonym standardzie. Deweloperzy, którzy budują apartamenty na sprzedaż - celują właśnie w takie prestiżowe, atrakcyjne lokalizacje. Sprawdziliśmy ceny mieszkań z najwyższej półki w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.

Te cztery miasta, z liczbą mieszkańców powyżej 500 tysięcy, należą do największych rynków mieszkaniowych w Polsce. Mają też dobrze rozwinięty segment nieruchomości premium. Apartamenty czy też mieszkania o podwyższonym standardzie stanowią obecnie łakomy kąsek dla inwestorów. Z danych WGN wynika, że najlepiej położone nieruchomości, wyróżniające się dodatkowo wysoką jakością, są odporne na wahania koniunktury i utrzymują wartość nawet w okresach dekoniunktury. Mają też oczywiście wysoki potencjał pod wynajem.

Warszawa

Reklama

Jest największym w Polsce rynkiem nieruchomości i zarazem największym w segmencie nieruchomości luksusowych. To tutaj spotykamy najwięcej prestiżowych realizacji, w Śródmieściu, bliskiej Woli czy Mokotowie. Ceny za luksusowe apartamenty na sprzedaż mogą być bardzo wygórowane. W pełni wyposażone apartamenty mogą kosztować nawet od 28 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Na warszawskim rynku wtórnym wysokie wyceny uzyskują natomiast nieruchomości w zabytkowych, historycznych kamienicach. Do najdroższych dzielnic należy oczywiście Śródmieście, także Mokotów, Żoliborz, Wilanów i Wola. Za apartament na Mokotowie, o powierzchni 90 mkw., w nowym budownictwie (2007 r.) trzeba zapłacić 900 tys. zł, czyli po 10 tys. zł/mkw. Ponad milion złotych to z kolei cena za 130 - metrowy apartament na Ochocie, w budynku z 1997 roku.

Kraków

To drugi po Warszawie rynek nieruchomości w kraju, zarazem jeden z najlepiej rozwiniętych w segmencie premium. I tu nie brak prestiżowych nieruchomości z najwyższej półki z cenami sięgającymi kilkudziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Na rynku wtórnym najwyższe wyceny uzyskują apartamenty na Starym Mieście, Kazimierzu, Krowodrzy. Za mieszkanie w nowym budynku na Starym Mieście trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych. Przykładowa oferta to zaledwie 20-metrowa kawalerka w nowym budynku w sąsiedztwie Rynku wyceniona aż na 360 tys. zł, co daje niecałe 18 tys. zł/mkw. Za 71 - metrowy apartament na Starym Mieście, w kamienicy, jeden z oferentów oczekuje 835 tysięcy złotych, co daje cenę blisko 12 tys. zł/mkw. 128 - metrowy apartament na Salwatorze, wyceniono natomiast na 1,4 mln zł.

Wrocław

Wrocław jest rynkiem o podobnym potencjale do krakowskiego. Popularność miasta jako silnego rynku pracy ale też ośrodka turystycznego sprzyja inwestycjom w nieruchomości o podwyższonym standardzie. Nie brak rozwiniętej oferty luksusowej o prestiżowym charakterze. Na rynku wtórnym najdroższe pozostaje Stare Miasto a zwłaszcza Rynek i okolice, gdzie za apartamenty na sprzedaż płaci się nawet po kilkanaście tysięcy złotych od 1 mkw. Przykładem może być w pełni wyposażone mieszkanie o wysokim standardzie z samego Rynku. Za 58-metrową nieruchomość w zabytkowej kamienicy oferent oczekuje 850 tysięcy złotych, co daje stawkę 14,6 tys. zł/mkw. Bardzo drogie bywają też nieruchomości apartamentowe na sprzedaż w willowych, zielonych dzielnicach miasta o charakterze rekreacyjnym. Taki status mają m.in. dalsze Krzyki, w południowej części miasta. Za 80-metrowy apartament w takiej okolicy, w budynku z 2010 r. trzeba będzie zapłacić aż ponad 1,6 mln zł, co daje cenę ponad 20 tysięcy zł/mkw.

Łódź

Łódź jest specyficznym rynkiem mieszkaniowym na mapie Polski. Z jednej strony pozostaje jednym z największych miast kraju, jednak na tle ośrodków o podobnej wielkości wyróżnia się bardzo niskimi cenami mieszkań. Wg NBP, średnie transakcyjne ceny na rynku wtórnym wynoszą zaledwie nieco ponad 3500 zł/mkw.!, a więc są o ponad 50 proc. niższe niż w Warszawie i o kilkadziesiąt procent w porównaniu do Wrocławia czy Krakowa.

Taki stan rzeczy wpływa też na niższe wyceny segmentu premium, który nie jest tak rozwinięty, jak w pozostałych analizowanych miastach. Z danych ofertowych WGN wynika, że ceny apartamentów na sprzedaż są tu znacznie niższe. Przeciętne stawki za podwyższony standard w dobrej lokalizacji wynoszą około 7 tys. zł. Dla przykładu: za 40 metrowe mieszkanie o wysokim standardzie, zlokalizowane w zabytkowej części, w ścisłym centrum Łodzi, trzeba zapłacić około 290 tys. zł, co daje cenę wynoszącą 7000 zł/mkw. Inna, przykładowa oferta to apartament na sprzedaż w kamienicy z 2010 w ścisłym centrum. Mieszkanie wyceniono w stawce po 6000 zł/mkw.

Justyna Klementowska

Dział Analiz WGN

http://www.interia.tv/wideo-wydarzenia-roku-2017-biznes,vId,2439709

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »