Audyt energetyczny: Rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić na ogrzewaniu

Audyt energetyczny jest ekspertyzą podejmowaną w celu oceny, a w konsekwencji zmniejszenia ilości zużywanej w budynku energii. Może on być wykonany w pełni lub dotyczyć wyłącznie wybranych zagadnień, jak oświetlenie, ogrzewanie, chłodzenie itp.

Cele przeprowadzania audytu

Przeprowadzenie audytu ma na celu określenie konkretnych rozwiązań, które zdołają poprawić dotychczasowe zastosowania technologiczne, organizacyjne lub formalne. Od audytu oczekuje się gotowych pomysłów i profesjonalnego doradztwa, które umożliwią zoptymalizowanie dotychczas ponoszonych kosztów na ogrzewanie.

Każdy budynek charakteryzuje się określonymi parametrami, stąd konieczność wykonania odrębnych audytów i zupełnie zindywidualizowanych rozwiązań dla każdego poszczególnego domu czy budynku.

Audyt energetyczny realizowany jest zgodnie z ustawą o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. Nr 162, poz. 1121 z późn. zm.) oraz z rozporządzeniem wykonawczym Ministra Infrastruktury z dnia 14 lutego 2008 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego (Dz. U. Nr 33, poz. 195).

Reklama

Podstawowe elementy

Audyt energetyczny to ekspertyza, która zawiera:

- inwentaryzację techniczno-budowlaną budynku,

- ocenę stanu technicznego budynku w celu wskazania odpowiednich usprawnień i przedsięwzięć termomodernizacyjnych,

- wykaz i wybór usprawnień oraz przedsięwzięć termomodernizacyjnych,

- dokumentację niezbędną do wykonania algorytmu pozwalającego wybrać optymalny wariant przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, z uwzględnieniem ich kosztów według sporządzonych kosztorysów,

- zarys techniczny i szkice pozwalające wybrać optymalny wariant przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Ma on prowadzić do wykonania prac, które pomogą zaoszczędzić znaczące środki na ogrzewaniu budynku. Co więcej tego typu prace mogą być dofinansowane z budżetu państwa - tak zwana premia termomodernizacyjna pozwala na uzyskanie pomocy na poziomie nawet kilkudziesięciu procent inwestycji. Dlatego po jego przeprowadzeniu warto sporządzić odpowiedni kosztorys, korzystając z kalkulatorów budowlanych i złożyć do banku odpowiednie dokumenty.

Etapy wykonywania audytu

W pierwszej kolejności należy ustalić wysokość kosztów ogrzewania. W tym celu określa się sprawność systemu grzewczego oraz ilość zapotrzebowania na ciepło. Do tego niezbędne jest zbadanie wielu czynników.

Następnie trzeba obliczyć, jak duże jest zużycie ciepła w sezonie grzewczym.

Dalej audytor przystępuje do oceny stanu technicznego budynku oraz wszelkich urządzeń, instalacji itp. Pomoże to ustalić, jakie prace remontowe należy podjąć. Mowa tu np. o działaniach naprawczych związanych z nieszczelnym dachem, elewacją, niesprawną instalacją grzewczą czy przemarzającymi ścianami. Konieczne jest określenie przyczyn dużego zużycia energii, które powodowane jest w szczególności nieprawidłową eksploatacją instalacji, urządzeń oraz całego budynku.

Po zebraniu wszystkich parametrów należy je zweryfikować z panującym stanem rzeczywistym. Prowadzi się w tym celu określone obliczenia. Jeśli wynik nie będzie zgodny, wówczas trzeba przeprowadzić korektę.

Jednym z ostatnich etapów prac jest wskazanie rozwiązań i przedsięwzięć termomodernizacyjnych, które istotnie pomogą obniżyć koszty ogrzewania. Audytor wskaże więc zakres prac remontowych, które należy wykonać, aby zmodernizować budynek do stanu, jaki maksymalnie zmniejszy jego szczelność oraz uwydatni efektywność instalacji grzewczych. Zakres tych zmian powinien mieć jednak odzwierciedlenie w założeniach budżetowych inwestora i nie może od nich znacznie odbiegać.

Ustala się także bilans zysków i strat energii, co pomoże podjąć decyzję dotyczącą sposobu realizacji przedsięwzięcia. Na koniec ustala się dokładny kosztorys prac termomodernizacyjnych i harmonogram działań.

Koszt wykonania audytu

Koszt audytu zawsze będzie związany z poziomem skomplikowania prac, jakie musi podjąć audytor. W tym celu budynki zostały podzielone na określone grupy:

Grupa I - budynki jednorodzinne wolnostojące, bliźniacze i w zabudowie szeregowej.

Grupa II - budynki wielorodzinne, budynki internatów i hoteli, biurowce i inne budynki użyteczności publicznej o niezbyt skomplikowanym kształcie bryły i kubaturze do 8000 m sześc.

Grupa III:

a) szkoły, szpitale, duże budynki użyteczności publicznej o skomplikowanym kształcie bryły i obiekty o kubaturze powyżej 8000 m sześc.,

b) budynki zaliczone do grupy II z kotłownią wbudowaną, której modernizację należy rozpatrzyć w audycie budynku.

Grupa IV - budynki z grupy IIIA z kotłownią wbudowaną, której modernizację należy rozpatrzyć w audycie budynku.

Wykonuje się zwykle dwa rodzaje audytów - wstępny i szczegółowy. Wstępny audyt realizuje się po rozmowie z inwestorem, a także po zapoznaniu się z dokumentacją techniczną budynku i po jego pobieżnych oględzinach. Zleceniodawca nie musi się decydować na audyt szczegółowy. Czasem audyt wstępny może być bezpłatny, albo płatny ok 100-300 zł. Szczegółowy audyt jest dużo droższy i wynosi:

- budynki grupy I - 1000 - 1800 zł,

- budynki grupy II - 2500 - 4000 zł,

- budynki grupy III - od 4500 zł,

- budynki grupy IV - od 5500 zł.

Są to wyłącznie orientacyjne koszty, mogące uleć zmianie w zależności o potrzeby wykonania dodatkowej, brakującej dokumentacji i ewentualnych prac.

Jak ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji?

Audyt jest ważnym dokumentem dla inwestora, który pragnie dokonać termomodernizacji za pieniądze pochodzące z kredytu. Będzie więc istotny dla skompletowania niezbędnych dokumentów. Może także stanowić podstawę do przyznana bonusu termomodernizacyjnego. Uzyskują go:

- budynki mieszkalne wielorodzinne i jednorodzinne,

- budynki zbiorowego zamieszkania o charakterze socjalnym,

- budynki użyteczności publicznej wykorzystywane przez jednostki samorządu terytorialnego, stanowiące ich własność,

- lokalne źródła ciepła lub węzły cieplne i lokalne sieci ciepłownicze o mocy do 11,6 MW.

Warunkiem uzyskania przez inwestora premii jest znaczne zmniejszenie, w wyniku planowanej modernizacji, rocznego zapotrzebowania na energię. Powinno ono wynosić:

- 10 proc. - gdy modernizowany jest wyłącznie system grzewczy,

- 15 proc. - gdy po 1984 r. przeprowadzono modernizację systemu grzewczego,

- 25 proc. - w pozostałych budynkach.

Premia pochodzi z budżetu państwa i nie może wynosić:

- więcej niż 20 proc. wykorzystanego kredytu,

- więcej niż 16 proc. kosztów całkowitych przedsięwzięcia,

- więcej niż przewidywana wartość 2-letnich oszczędności ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Premia jest wypłacana po zakończeniu inwestycji w formie umorzenia kredytu o jej przyznaną wysokość.

Kalkulatory budowlane

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »