Będzie wsparcie finansowe dla instalacji fotowoltaicznych na blokach mieszkaniowych
Od połowy stycznia trwa druga edycja naboru wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych z programu Mój Prąd. Sukces pierwszej edycji był tak duży, że powstaje odrębny program dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
- Program Mój Prąd jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, czyli do klienta indywidualnego i planujemy jego dalszą realizację nadal w tej formule. Natomiast chcemy również stworzyć produkt dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
W NFOŚiGW przygotowywane są już analizy dotyczące odrębnego programu pożyczkowego dla domów wielorodzinnych. Przeprowadzono badania opłacalności inwestycji w fotowoltaikę na osiedlu Winogrady w Poznaniu.
- Okazuje się, że 13 bloków wielopiętrowych to idealne miejsce, aby powstała tam instalacja o mocy 50 kW, a inwestycja zwróciłaby się po 7,5-8 latach - wyjaśnia prezes P.Woźniak.
Wsparcie dla takich inwestycji polegałoby na udzielaniu pożyczek. W odróżnieniu od rządowego programu Mój prąd, w ramach którego przyznawane są dotacje.
Pierwszy nabór wniosków w programie Mój Prąd zakończył się 20 grudnia 2019 roku. Do NFOŚiGW wpłynęło ponad 25 tys. wniosków, najwięcej z województw mazowieckiego i śląskiego, na kolejnych miejscach są województwa: małopolskie, wielkopolskie i podkarpackie.
Liczba instalacji już dofinansowanych i zatwierdzonych do wypłaty wynosi 90 mln zł. Przy średnim zużyciu 2,5 MWh/rok energia z tych instalacji pozwoli na zasilenie 40 tys. gospodarstw domowych. Kolejny nabór wniosków rozpoczął się w połowie stycznia 2020 r.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze