Biznesowa panorama kraju - rynek biurowy w stolicy i innych aglomeracjach

1. połowa bieżącego roku przyniosła świetne wyniki zarówno jeśli chodzi o warszawski rynek nieruchomości biurowych, jak i rynki regionalne. Najemcy wykazali się dużą aktywnością wynajmując łącznie niemal 630 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni, a na tak wysoki popyt szybko odpowiedzieli również deweloperzy.

Artykuł powstał na postawie raportu "Rynek biurowy w Polsce I poł. 2016 r." opracowanego przez ekspertów JLL - międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu. Pełną treść raportu przeczytać można na portalu www.bazabiur.pl - wyszukiwarce nowoczesnych powierzchni biurowych do wynajęcia, gdzie dostępne są również raporty rynkowe, aktualności branżowe, porady ekspertów i szczegółowe analizy.

Warszawa idzie na rekord

Na polskim rynku nieruchomości biurowych to właśnie stolica odgrywa kluczową rolę. Warszawa jest bez wątpienia jednym z najczęściej wybieranych miast przez przedsiębiorców, którzy poszukują odpowiedniej lokalizacji dla swojej firmy. Prestiż stołecznego miasta kusi nie tylko najemców działających w nowoczesnych sektorach takich, jak choćby branża BPO/SSC, ale wszystkich przedsiębiorców, a duże zainteresowanie z ich strony w naturalny sposób przekłada się na wciąż rosnący popyt. I choć jego rekord padł w roku 2015, specjaliści z JLL, uważają, że rok bieżący może przynieść równie wysokie wyniki.

Reklama

Ogromne zainteresowanie Mokotowem i centrum stolicy

Tylko pomiędzy styczniem, a czerwcem bieżąco roku na terenie stolicy wynajęto ponad 360 tys. m kw. powierzchni biurowej. Najemcy okazali się bardzo aktywni szczególnie w II kwartale, gdy warszawski rynek w ciągu trzech miesięcy zmniejszył się aż o ok. 122 tys. m kw. Pierwsze miejsce pod względem popularności zajmuje oczywiście Centrum aglomeracji, jednak dużym zainteresowaniem nadal cieszy się także biznesowy Mokotów. I choć dzielnica boryka się z kłopotem stosunkowo wysokiego współczynnika pustostanów (szczególnie, że na rynku pojawiło się kilka nowych inwestycji), duża aktywność sprawiła, iż jego wzrost został znacznie ograniczony.

Rekord podażowy

Nie da się ukryć, że wysoki popyt generuje zwykle nie mniejszą podaż. Duża aktywność najemców stała się motorem dla deweloperów, którzy tylko w 1. połowie bieżącego roku oddali na warszawski rynek rekordowe 350 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To aż o 26 proc. więcej niż w całym roku poprzednim, jednak to nie jedyny rekord, który padł w tym roku w stolicy. Po raz pierwszy w historii oddano w jednym kwartale dwa biurowe wieżowce - Warsaw Spire A o powierzchni niemal 60 tys. m kw. i nieco mniejszy Q22, który umożliwia wynajem prawie 46,5 tys. m kw. Poza gigantami, na rynku pojawiły się także budynek D w Gdański Business Center (29,3 tys. m kw.) oraz Proximo I (28,7 tys. m kw.).

Świetne wyniki nie tylko w Warszawie

Choć stolica faktycznie pozostaje kluczowa na polskim rynku nieruchomości biurowych to inne duże miasta radzą sobie na nim także całkiem nieźle. Aglomeracje takie, jak Kraków, Wrocław, Trójmiasto czy Poznań, zapewniają odpowiednio wykwalifikowaną kadrę oraz wysoki standard życia, a jednocześnie nieco niższe stawki czynszowe i większy komfort wyboru podczas poszukiwania biura. Tylko w 1. połowie bieżącego roku na 8 regionalnych rynkach wynajęto ponad 268 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni, co wg. specjalistów z JLL, potwierdza stały ich rozwój. Największym zainteresowaniem cieszył się niezmiennie Kraków i Wrocław (61 proc. całkowitego popytu), jednak niezłe wyniki zanotował także Poznań i Trójmiasto.

Sektor BPO/SSC nadal na pierwszym miejscu

Za wysoki popyt na rynkach regionalnych odpowiedzialna jest przede wszystkim branża nowoczesnych usług dla biznesu. Przedsiębiorstwa z tego sektora szukają zwykle dużych powierzchni z odpowiednią infrastrukturą i chętnie decydują się na wciąż rozwijające się miasta akademickie, w których trend biznesowy zwyżkuje. Najlepiej obrazują to umowy podpisane przez dużych graczy na rynku - odnowienie 10,8 tys. m kw. przez Credit Suisse w Grunwaldzki Center we Wrocławiu, przednajem Aon na 10,7 tys. m kw. w krakowskim Enterprise Park E czy choćby ekspansja ABB na 10 tys. m kw. w Axis (również Kraków, w którym udział sektora BPO/SSC w popycie wynosi aż 75 proc.!).

Podaż na pozastołecznych rynkach

Podobnie, jak w przypadku Warszawy, na rynkach regionalnych na duże zainteresowanie najemców deweloperzy odpowiadają swoją wzmożoną aktywnością. W 1. połowie roku 2016 do użytku oddanych zostało ponad 219 tys. m kw., z czego aż 76 proc. dotyczy tylko Krakowa i Wrocławia. Warto jednak wspomnieć, że w budowie znajduje się cały czas ok. 900 tys. m kw., a już niemal 30 proc. tej powierzchni zostało zabezpieczone umowami przednajmu. Wg. specjalistów z JLL, przełoży się to najprawdopodobniej na zmniejszenie poziomu współczynnika pustostanów, który obecnie charakteryzują niewielkie wahania w obydwie strony.

Warszawa nadal najdroższym miastem dla biznesu

Stolica, nie tylko z powodu swojego prestiżu, ale także i bardzo wysokiej aktywności najemców, posiada obecnie najwyższe stawki czynszowe w kraju. Na terenie Warszawy poza Centrum za najlepsze biura należy zapłacić ok. 11-18€ / m kw. / miesiąc. W samym sercu aglomeracji stawki te mogą wzrastać do nawet 21-23,5€ / m kw. / miesiąc. Na rynkach regionalnych wahają się pomiędzy 11, a 14,5€ / m kw./ miesiąc.

Dowiedz się więcej na temat: nowoczesnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »