Reklama

Budujemy coraz większe domy z drewna. Najczęściej na wsi

Polacy coraz częściej decydują się na budowę dużego domu z drewna. Nieruchomości tego typu powstają głównie na terenach wiejskich, a ich budowa to koszt średnio 362 tys. zł – wynika z raportu Oferteo.pl.

Coraz większe drewniane nieruchomości

Według badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, domy z drewna wybudowane w ostatnim roku najczęściej miały powierzchnię do 100 m kw. Na taki metraż zdecydowało się 43 proc. inwestorów. Co ciekawe, rok wcześniej odsetek ten wynosił aż 50 proc.. Widać zatem dość wyraźny spadek zainteresowania najmniejszymi domami. Rzadziej niż w roku poprzednim decydowano się także na budowę domu o powierzchni od 101 do 150 m kw. W 2019 roku takie budynki stanowiły 38 proc. wszystkich drewnianych nieruchomości, a rok wcześniej cieszyły się zainteresowaniem o dwa punkty procentowe większym. W ostatnim czasie wzrósł natomiast odsetek domów drewnianych o metrażu od 151 do 200 m kw. (z 8 do 13 proc.), a także powyżej 200 m kw. (z 2 do 6 proc.).

Reklama

Średnio 362 000 zł za budowę

Średnia cena wybudowania drewnianego domu w ubiegłym roku wynosiła 362 000 zł, a rok wcześniej było to 369 000 zł. Wygląda więc na to, że w przypadku domów z drewna koszty budowy pozostały bardzo podobne, a jednocześnie sporo niższe od średniego kosztu budowy domu w innej technologii, który wynosił aż 532 000 zł.

Poza technologią wykonania, na ostateczną cenę domu wpływ ma również jego lokalizacja oraz rozmiar budynku.

- Szukając ekipy budowlanej do budowy domu drewnianego, warto wziąć pod uwagę, że stosunkowo niewiele jest firm specjalizujących się w tego typu budownictwie. Dobrze jest zatem poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania, zapoznać się z wykonanymi wcześniej zleceniami oraz opiniami poprzednich klientów - komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Drewniany domek na wsi

Drewniane domy w ubiegłym roku najczęściej budowane były na terenie województwa małopolskiego, gdzie powstało aż 14 proc. wszystkich tego typu budynków. Na tę technologię często decydowali się również mieszkańcy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (po 12 proc. badanych). Najmniejszą popularnością cieszyła się ona w województwach świętokrzyskim, podlaskim, a także opolskim i mazowieckim.

Jednocześnie zdecydowana większość, bo aż 68 proc. wszystkich nieruchomości z drewna wybudowana została na terenach wiejskich.

Domy szkieletowe z gotowego projektu

Badani przez Oferteo.pl, którzy zdecydowali się na wybudowanie drewnianego domu, najczęściej stawiali na prostą i stosunkowo tanią technologię szkieletową (kanadyjską). Nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie, jakim jest budowa domu z bali, wybierane było tylko w 1 na 10 przypadków. Tego typu proces budowy jest dłuższy, a koszty znacznie wyższe, co z pewnością nie przysparza mu popularności.

Ciekawą zmianą w stosunku do roku poprzedniego jest znaczny spadek zainteresowania indywidualnymi projektami nieruchomości. W 2018 roku aż 62 proc. domów z drewna zostało zaprojektowanych przez architekta na zamówienie inwestora. Natomiast w 2019 roku z takiej opcji skorzystało już tylko 52 proc. badanych. Pozostałe 48 proc. zdecydowało się na zakup gotowego projektu w biurze architektonicznym.

Aż 88 proc. Polaków, którzy w ostatnim roku budowali dom z drewna, przyznało, że bardzo ważny jest dla nich ekologiczny sposób ogrzewania budynku.

Metodologia badania

Przedstawione w "Raporcie o budowie domów w Polsce" dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w 2020 roku metodą CAWI na próbie 660 osób, które w 2019 roku budowały dom.
Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »