CBRE spodziewa się wzrostu czynszów magazynów

W tym roku najemcom szykują się podwyżki. Zdaniem analityków CBRE wzrost stawek czynszu za wynajem powierzchni magazynowych to efekt słabego złotego.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Najemcy mogą się spodziewać wzrostu stawek czynszu za wynajem powierzchni magazynowych w tym roku - ocenia szefowa Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki w CBRE Beata Hryniewska. Jej zdaniem będzie to tym bardziej odczuwalne, że czynsze są regulowane w euro, które aktualnie jest silną walutą.

- W 2021 roku odnotowaliśmy ponad 20 proc. wzrost kosztów budowy, co ostatecznie wpływa na budżet dewelopera związany z inwestycją. To ma swoje przełożenie na czynsze. Do tej pory były stabilne, ale w trzecim kwartale 2021 roku coś na rynku drgnęło. Nie we wszystkich lokalizacjach, ale stawki za najem poszły w górę, a epicentrum tego trendu zobaczymy w 2022 roku. Będzie to tym bardziej odczuwalne, że czynsze są regulowane w euro, które aktualnie jest silną walutą - twierdzi w przesłanej w analizie Hryniewska.

Reklama

Wyższe czynsze 2022 roku

Na koniec, czynnikiem, który mocno wpłynie na sektor w 2022 roku, będzie dostępność pracowników. Wiele branż ma problem z zapewnieniem sobie odpowiedniej siły roboczej i te problemy dotkną też sektora magazynowo-logistycznego.

2021 rok był dla sektora logistyczno-magazynowego rekordowy i to pomimo trudnego otoczenia społeczno-gospodarczego.

- Zamykając trzeci kwartał 2021 roku mieliśmy w sumie 5 mln mkw. wynajętej powierzchni, czyli o niemal 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Rekordowo dużo powierzchni było też w budowie, bo 3,7 mln mkw. Pustostanów było za to mało. W całej Polsce ich poziom był poniżej 5 proc. i to w warunkach, w których aż 40 proc. rozpoczynanych inwestycji to budowy spekulacyjne. Podobnej dynamiki wzrostu spodziewam się w tym roku - uważa Hryniewska.

Jej zdaniem popyt na rynku magazynowym generują przede wszystkim firmy z sektora e-commerce. Wyjaśnia, że w Polsce rośnie sprzedaż online - klienci, którzy zaczęli kupować w ten sposób, utrzymali ten nawyk, co nakręca rozwój infrastruktury, niezbędnej do sprawnej obsługi rosnącej liczby zamówień.

Chodzi tu m.in. o magazyny dystrybucyjne czy magazyny zwrotów. W związku z tym, że wiele firm jest obsługiwanych przez wyspecjalizowane firmy logistyczne, one również generują zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe.

Zwraca ona uwagę, że choć z danych GUS wynika, że w 2021 roku w porównaniu do 2019 roku produkcja samochodów osobowych w naszym kraju spadała ponad 3-krotnie, to w tym możemy mieć odbicie.

Nowe trendy

- Jak wynika z raportu Exact Systems +MotoBarometr 2021+, w opinii 32 proc. przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych wolumeny produkcyjne zostaną odbudowane za 2-3 lata, a w opinii 31 proc. - do końca tego roku. Ponadto, coraz większy nacisk sektora na elektryki zwiększy zapotrzebowanie na nowe powierzchnie konieczne do magazynowania baterii do samochodów elektrycznych czy innych podzespołów - twierdzi Hryniewska.

Zdaniem ekspertki, w tym roku będzie kontynuowany trend związany z zielonym budownictwem w sektorze magazynowym.

- Już teraz nikt nie ma wątpliwości, że zrównoważone budownictwo to przyszłość. Po pierwsze dlatego, że dostępność zielonych rozwiązań rośnie, przy jednoczesnym spadku ceny. Po drugie, trzeba pamiętać, że uwarunkowania prawne i różnego typu dyrektywy zobowiązują do sięgania po zielone rozwiązania - wyjaśnia.

Raport CBRE


 

Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »