Ceny gruntów nadal rosną

Państwowa ziemia podrożała w III kwartale 2012 r. o 20,0 proc. rdr, a w ujęciu kwartalnym jej cena wzrosła o 11 proc. - poinformowała Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Średnia cena gruntów w III kwartale 2012 r. wyniosła 20 557 zł za 1 hektar.

Według najnowszych danych średnia cena gruntów rolnych w III kwartale 2012 r. sprzedawanych przez ANR wyniosła 20 557 zł za 1 ha i była wyższa o 2 055 zł niż w II kw. br. (wzrost o 11 proc.) i o 3 166 zł niż w I kw. br. (wzrost o 18 proc.). Natomiast porównując III kwartał 2012 r. do III kwartału 2011 r. cena jest wyższa o 3 443 zł, czyli o 20 proc. Tak istotny wzrost przeciętnej ceny ma związek m.in. z realizowaną w III kwartale sprzedażą przetargową bardzo dobrych jakościowo gruntów rolnych na terenie woj. dolnośląskiego.

Cena gruntów za III kwartał br. została określona na podstawie prawie 3,2 tys. umów sprzedaży zawartych w tym okresie i sprzedanych ponad 24,7 tys. ha.

Reklama

Najwyższe ceny uzyskano w województwach: dolnośląskim (32,7 tys. zł/ha), wielkopolskim (27,9 tys. zł/ha) i opolskim (23,9 tys. zł/ha), a najniższe tradycyjnie już w województwach: świętokrzyskim (13,2 tys. zł/ha), lubuskim (13,3 tys. zł/ha) i lubelskim (13,6 tys. zł/ha).

Najwyższe ceny uzyskiwano w grupie obszarowej 300 ha i więcej - 22,7 tys. zł/ha. Natomiast najniższe odnotowano w grupie obszarowej 1-10 ha - 16,1 tys. zł/ha.

W III kwartale 2012 r. Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała ponad 24,7 tys. ha gruntów rolnych, a łącznie w pierwszych trzech kwartałach br. sprzedała ich już prawie 87 tys. ha.

Te wyniki sprzedaży są efektem polityki prowadzonej przez Agencję, która nastawiona jest na trwałe zagospodarowanie nieruchomości ZWRSP poprzez sprzedaż gruntów rolnych rolnikom indywidualnym z korzyścią dla gospodarstw rodzinnych.

Obecnie Agencja oferuje najlepsze w historii warunki sprzedaży gruntów rolnych, co umożliwiła jej wprowadzona pod koniec ubiegłego roku nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Według stanu na 30 września br. w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostaje prawie 1,85 mln ha, w tym prawie 1,38 mln ha znajduje się w dzierżawie, niewiele ponad 303 tys. ha czeka na rozdysponowanie, a niewiele ponad 96 tys. ha znajduje się w innych formach nietrwałego rozdysponowania.

Największa ilość gruntów w państwowym Zasobie znajduje się na terenie północnych i zachodnich województw, przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim (359,4 tys. ha), w Wielkopolsce (260,7 tys. ha), na Dolnym Śląsku (247,5 tys. ha) i na Warmii i Mazurach (220,5 tys. ha).

---------------------------------------

Pomorskie: ANR sprzedała w 2012 r. 9,4 tys. ha nieruchomości

Do końca października gdański oddział Agencji Nieruchomości Rolnych sprzedał na Pomorzu ponad 9,4 tys. ha nieruchomości za łączną kwotę 226 mln zł. Większość stanowiły grunty rolne, ze sprzedaży których pozyskano 196 mln zł.

Agencja sprzedaje też grunty nierolne, m.in. o charakterze inwestycyjnym czy rekreacyjnym oraz działki zabudowane.

Dyrektor gdańskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), Włodzimierz Olszewski poinformował PAP, że nieruchomości nabywają głównie rolnicy, zarówno osoby prywatne, jak i spółki. Agencja uważa, że jest duże zainteresowanie nabyciem ziemi. 88 proc. sprzedanych nieruchomości stanowiły działki o pow. do 20 ha.

W 2012 r. cena za 1 ha sprzedanych nieruchomości wynosiła od 3 tys. 120 zł do 880 tys. zł (cena ziemi pod inwestycję w Dąbiu k. Bytowa). Średnia cena ziemi rolnej w woj. pomorskim w 2012 r. wynosi 21 tys. 50 zł za 1 hektar. Nieruchomości wycenia rzeczoznawca.

Najwięcej gruntów rolnych sprzedano w powiatach: człuchowskim, malborskim i słupskim. Kupując ziemię, rolnicy zwracają uwagę m.in. na cenę i położenie nieruchomości, warunki sprzedaży oraz jakość gleby.

Użytki rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha sprzedawane są przede wszystkim w przetargach ograniczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstw rodzinnych. W przypadku innych nieruchomości mogą być przetargi nieograniczone. Dzierżawcy nieruchomości rolnych kupują je bezprzetargowo, bo mają prawo pierwszeństwa w ich nabyciu.

Do końca roku gdański oddział ANR planuje sprzedać jeszcze ponad 2,5 tys. ha nieruchomości. Na 2012 r. agencja zaplanowała sprzedaż 12 tys. ha ziemi.

W Pomorskiem sprzedawana jest już także ziemia, którą zwrócili jej dotychczasowi dzierżawcy. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, dzierżawcy, którzy mają ponad 428,5 ha ziemi, muszą oddać do zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) 30 proc. dzierżawionej powierzchni.

Do tej pory sprzedano 221 ha, a do końca roku agencja planuje sprzedać jeszcze 381 ha ziemi dotychczas dzierżawionej.

W I półroczu tego roku ANR sprzedała w całym kraju ponad 62,2 tys. ha, czyli o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.

Rolnicy indywidualni, którzy nabyli ziemię w przetargu ograniczonym i nieograniczonym lub wydzierżawili ziemię w drodze przetargu, mają możliwość rozłożenia płatności za grunty na raty, oprocentowane na 2 proc. w skali roku.

Takie warunki wprowadziła ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Rozporządzenie ministra rolnictwa określa, że rolnicy mogą skorzystać z rozłożenia spłaty na roczne lub półroczne raty, spłacane przez okres 15 lat pod warunkiem, że jeszcze przed zawarciem umowy nabywca wpłaci co najmniej 10 proc. ceny nieruchomości.

W przypadku nabywania gruntów rolnych w ramach tzw. pierwszeństwa w nabyciu, co dotyczy przede wszystkim dzierżawców, którzy nie są rolnikami indywidualnymi i nie zostali dzierżawcami w wyniku postępowania przetargowego, oprocentowanie wynosi 5,91 proc. w skali roku.

Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej z 2009 r., Polska będzie mogła stosować preferencje przy zakupie gruntów dla rolników indywidualnych do 31 grudnia 2013 r. /PAP/

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »