Ceny mieszkań a wysokość. Ile trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna?
Nawet 5 tysięcy złotych więcej za metr kwadratowy - tyle trzeba dopłacić za mieszkanie z wyjątkowym widokiem za oknem. Zdarza się, że ze względu na widok ceny na tym samym piętrze różnią się o 10-20 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród deweloperów przez serwis nieruchomości dompress.pl. Chętnych na takie mieszkania nie brakuje. Przede wszystkim dlatego, że na rynku jest ich niewiele.
Na cenę każdego mieszkania wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jest to metraż i lokalizacja inwestycji. Ważny jest też dostęp do infrastruktury miejskiej, udogodnień wokół inwestycji czy standard wykonania. Istotna jest także strona, na którą wychodzą okna. Często o atrakcyjności, a więc i o cenie, decyduje powierzchnia balkonu czy tarasu i widok, jaki się z nich roztacza.
Ceny mieszkań rosną wraz z kondygnacją. Zależność ta dotyczy przede wszystkim inwestycji z segmentu premium, takich jak nowoczesne wieżowce czy pojedyncze mieszkania z atrakcyjną panoramą w mniejszych inwestycjach. Zwykle na najwyższych piętrach można też zaplanować przestronne loggie lub tarasy. - Mieszkania na najwyższych kondygnacjach, oprócz wyjątkowego widoku, często mają także inne zalety, są bardzo dobrze naświetlone i cichsze, co ma znaczenie w centrach miast - wyjaśnia Angelika Kliś, członkini zarządu Atal. Na przykład drapacze chmur w centrum Katowic. Mieszkanie na 30. piętrze liczące 115 metrów kosztuje w nich półtora miliona złotych. A prawie o połowę mniejsze (71 metrów) na 25 piętrze - niewiele ponad milion złotych.
Ceny mieszkań w jednej inwestycji mogą się różnić nawet o 4-5 tysięcy złotych za metr kwadratowy. - Finalny koszt lokalu zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia, liczba pokoi, rozkład, piętro, orientacja względem stron świata czy wielkość balkonu lub tarasu - wylicza Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A. Zwraca uwagę, że im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za metr. Podobnie, wyżej wyceniane są lokale położone na kolejnych piętrach. - Najbardziej pożądane i przez to droższe są mieszkania z ekspozycją południową oraz atrakcyjnym widokiem z okna, najlepiej na zieleń lub otwartą przestrzeń - wyjaśnia Tomasz Kaleta.
Ceny zmieniają się nie tylko w zależności od wysokości, ale też też od usytuowania na tej samej kondygnacji. - W przypadku mieszkań o szczególnie atrakcyjnym widoku, na przykład skierowanych na rzekę, cena jest wyższa o około 20 proc. w stosunku do pozostałych lokali na tym samym piętrze - wyjaśnia Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A. Podkreśla, że coraz częściej projektujący osiedla przykładają wagę do tego, aby widok z okien dobrze wpływał na samopoczucie przebywających w nim osób.
Za mieszkania z widokiem trzeba zapłacić więcej również w zależności od lokalizacji oraz specyfiki danego projektu. Ważna jest też liczba lokali w budynku. Przykładem może być osiedle w Szczecinie, wybudowane nad Odrą, tuż przy popularnych bulwarach. - Znajdziemy tam mieszkania z dużymi oknami, wychodzącymi wprost na rzekę - informuje Małgorzata Ostrowska, dyrektorka Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction. Wyjątkowa lokalizacja ma swoją cenę. Metr kwadratowy kosztuje 17 600 zł, podczas gdy “regularne” mieszkania, bez wyjątkowych widoków, kosztują w tej samej inwestycji od 11 900 tys. zł za m kw.
Deweloperzy przyznają, że aby sprostać zapotrzebowaniu, zwracają uwagę nie tylko na lokalizację inwestycji na mapie miasta. - Opracowując projekty patrzymy na każde mieszkanie, jak na oddzielną jednostkę pod względem usytuowania na piętrze, nasłonecznienia i możliwości widokowych, ale i walorów funkcjonalnych - zapewnia Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment. Coraz częściej pomagają im w tym nowe technologie, wykorzystują widoki z drona i symulacje komputerowe. - W jednym z projektów opracowaliśmy dla każdego z 16 domów dokładny widok z każdego okna na pobliskie jezioro i tak ułożyliśmy ich zabudowę, aby była atrakcyjna dla każdego mieszkańca - wyjaśnia Damian Tomasik.