Reklama

Ceny nowych mieszkań w III kw. 2013 r.

W III kwartale 2013 roku średnie ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów na rynkach większości przeanalizowanych miast były wyższe niż trzy miesiące wcześniej, bądź utrzymały się na dotychczasowych poziomach. Na pewnych z nich ceny są już wyższe niż przed rokiem. Które to rynki i jakie poziomy cenowe obowiązują obecnie w poszczególnych miastach?

Spadek ceny średniej na przestrzeni badanego kwartału został odnotowany jedynie we Wrocławiu, gdzie wyniósł on 1,4 proc. Co więcej, jest to również jedyny rynek, na którym zmiana w ujęciu rocznym była bardzo znacząca. Średnia cena w stolicy Dolnego Śląska wynosząca obecnie 5915 zł/m kw. jest bowiem niższa o ponad 6 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku.

Warto dodać, iż średnia cena mieszkań deweloperskich we Wrocławiu spada sukcesywnie od kilku lat, przekładając się na skumulowany efekt, którego trudno nie zauważyć. W ciągu ostatnich trzech lat średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym spadła w tym mieście już o ponad 20 proc.

Reklama

Naturalnie w tym czasie istotnie zmienił się również sam rynek mieszkań deweloperskich we Wrocławiu, a w szczególności oferowany na tym rynku produkt, który obecnie w znacznie większym stopniu stanowią tanie mieszkania w standardzie popularnym.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Stabilizacja średniej ceny mieszkań odnotowana została na jednym z największych i najdroższych rynków pierwotnych, czyli w Krakowie. Na pozostałych rynkach poddanych badaniu średnie ceny na przestrzeni III kw. br. wzrosły. Najmocniej w Poznaniu, gdzie wzrost średniej ceny w ujęciu kwartalnym wyniósł 3,1 proc. W stolicy średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów wzrosła o 1,5 proc. kwartał do kwartału, a w Gdańsku o 1 proc. kw./kw.

W ujęciu rocznym na większości rynków pierwotnych średnie ceny mieszkań pozostają jednak wciąż niższe. Pomijając przytaczany wcześniej Wrocław, różnice nie są już jednak bardzo znaczące i sięgają od -1 proc. w Krakowie do -1,9 proc. w Gdańsku. Na tle analizowanych miast wyróżnia się Warszawa, w której średnia cena, po wzroście odnotowanym w obecnym kwartale do poziomu 8388 zł/m kw., jest wyższa już o 2 proc. niż rok wcześniej.

Wyższy niż jeszcze 12 miesięcy wcześniej jest również poziom średniej ceny w Poznaniu. Po dużym wzroście odnotowanym w badanym kwartale, poziomowi średniej ceny w tym mieście jest już bliżej do analogicznej wartości w Krakowie, niż tak jak miało to miejsce przez długi czas we Wrocławiu.

Emmerson Realty SA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »