Reklama

Chińska inflacja mniej straszna

Wzrost styczniowej inflacji w Chinach do 4,9% inwestorzy na rynkach finansowych wzięli za dobrą monetę. Co prawda miesiąc wcześniej wynosiła 4,6%, ale liczono się z jeszcze większym przyspieszeniem dynamiki cen.

Korzystnie odczytano też mniejszy od prognozowanego przyrost wartości nowych kredytów. Wyniósł 1,04 mld juanów, zapowiadano 1,2 mld juanów. To wszystko nieco uspokoiło inwestorów, że uda się uniknąć przegrzania gospodarki i tym samym konieczności jej gwałtownego chłodzenia. Przypomnijmy jednak, że w minionym tygodniu chińskie władze monetarne podniosły stopy procentowe, niejako wyprzedzając dalsze przyspieszenie inflacji.

Do 4% w skali roku przyspieszył w IV kwartale wzrost niemieckiej gospodarki. Kwartał wcześniej było to 3,9%. Liczono na 4,1%. W Czechach również odczyt PKB za IV kwartał rozczarował, choć przyniósł dalsze przyspieszenie rozwoju tamtejszej gospodarki. Progres wyniósł 2,9% w skali roku wobec 2,8% kwartał wcześniej. Również na Węgrzech doszło do przyspieszenia koniunktury. PKB podniósł się w skali roku o 2,4% po uwzględnieniu czynników sezonowych. Lekkie ochłodzenie nastąpiło na Słowacji, do 3,5% w skali roku z 3,8%. Wyhamowuje recesja w Rumunii, gdzie spadek PKB wyniósł już tylko 0,6% wobec 2,5% w III kwartale 2010 r.

Reklama

Odczyty PKB za IV kwartał, choć mają już historyczny wymiar, są dla inwestorów na rynkach finansowych potwierdzeniem trwającego ożywienia gospodarczego. To pomaga w podtrzymaniu dobrych nastrojów.

Home Broker zwraca uwagę:

Odczyty PKB za IV kwartał potwierdzają przekonanie o trwającym ożywieniu gospodarczym na świecie

Mniejszy od oczekiwanego wzrost chińskiej inflacji w styczniu osłabia ryzyko gwałtownego chłodzenia tamtejszej gospodarki

Rynki nieruchomości

W minionym roku odsetek niewynajętych powierzchni handlowych w Wielkiej Brytanii podniósł się do 14,5% z 12% rok wcześniej. Natomiast w 2008 r. było to jedynie 6%. Na ten rok zapowiadane jest zamknięcie około 10 tys. sklepów, do czego przyczyni się nie tylko ograniczony popyt konsumentów, ale również rozwój handlu internetowego. Zwiększa się on po około 20% rocznie. Wiele firm zmienia też strukturę sieci handlowych, przenosząc się do większych lokalizacji. Widać więc, że w Wielkiej Brytanii problemy ma nie tylko segment mieszkaniowy, ale również komercyjny.

Dzisiejsze dane o lutowym wskaźniku aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości rozpoczynają serię publikacji dotyczących tej gospodarki w USA. Względem wskaźnika aktywności oczekiwana jest stabilizacja. Natomiast podawana jutro liczba pozwoleń na budowę domów ma przynieść regres. W przypadku rozpoczętych budów spodziewana jest poprawa. Złoży się to wszystko jednak bardziej an obraz stagnacji niż rozwoju.

Zespół analiz Home Broker

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »