Co czwarty Polak nie zabezpiecza swojego nowego domu

Jak wynika z danych Oferteo.pl, 26 proc. osób budujących w 2018 roku dom nie zastosowało w nim żadnego zabezpieczenia antywłamaniowego.

Liczba kradzieży z włamaniem w Polsce spada, ale wykrycie tego typu przestępstw udaje się jedynie w 36 proc. spraw. Statystyki nie napawają optymizmem, a szanse na odzyskanie skradzionego mienia nie są wysokie.

Wyniki analizy Centrum Badania Opinii Społecznej ukazują powszechne przekonanie wśród Polaków, że ich miejsce zamieszkania i najbliższa okolica są bezpieczne. Deklaruje tak aż 93 proc. respondentów. Czy przekłada się to na rozwiązania antywłamaniowe stosowane w domach? Według "Raportu o budowie domów w Polsce 2018" Oferteo.pl, na jakiekolwiek zabezpieczenia antywłamaniowe w swoim domu zdecydowało się 74 proc. badanych.

Reklama

Statystyki policyjne potwierdzają, że z roku na rok przypadków kradzieży z włamaniem jest mniej. Liczba takich przestępstw spadła z ponad 141 tysięcy w 2007 roku do 65 tysięcy w 2017. Jednocześnie w omawianym okresie wzrosła wykrywalność: z 27 proc. do 36 proc. Nie zmienia to faktu, że tylko co trzeci poszkodowany ma szanse na odzyskanie skradzionego mienia.

Jak Polacy zabezpieczają swoje domy?

Polacy, którzy decydują się na zabezpieczenia, najczęściej wybierają alarmy (80 proc.), kamery (64 proc.) oraz antywłamaniowe rolety, okna lub drzwi (63 proc.). Mniej popularne wśród ankietowanych przez Oferteo.pl były zabezpieczenia bram garażowych (31 proc.) czy też pełna obsługa firmy ochroniarskiej (27 proc.).

60 proc. osób budujących dom w 2018 roku wdrażało w nim urządzenia z kategorii smart home (inteligentnego domu). Wśród tych sprzętów często znajdowały się rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa, takie jak inteligentne alarmy (70 proc.), kamery monitoringu (47 proc.), bramy garażowe (45 proc.), a także zamki (18 proc.). - Na rynku istnieją firmy, które zajmują się doborem odpowiednich urządzeń, ich rozmieszczeniem w domu i konfiguracją. Warto powierzyć bezpieczeństwo naszego domu profesjonalistom, którzy przedstawią nam najbardziej optymalne rozwiązanie - podsumowuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Metodologia badania

Przedstawione w "Raporcie o budowie domów w Polsce" dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Pobierz za darmo program PIT 2018

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »