Reklama

Co dziesiąty nabywca kupił mieszkanie w 15 minut

Według ankiety sporządzonej przez brytyjską firmę Ocean Finance aż jedna czwarta nabywców ogląda swoje przyszłe nieruchomości tylko raz zanim zdecyduje się na jej zakup lub wynajem. Co dziesiąty zaś poświęca na to jedyne 15 minut.

Pomimo tego, że wybór przyszłego domu to jedna z ważniejszych decyzji w naszym życiu, mająca skutki przez wiele kolejnych lat, tylko połowa z 2060 ankietowanych przyznała się, że oglądała swój nowy dom dwa razy przed zakupem lub wynajmem. Z badania firmy Ocean Finance wynika, że dwie trzecie osób ogląda nieruchomości tylko za dnia, a tylko 35 proc. czyni to również wieczorem. Co ciekawe młodzi ludzie wydają się w tym względzie bardziej zaangażowani i ponad połowa z nich ocenia lokal zarówno przy świetle dziennym jak i sztucznym.

Szukając dla siebie wymarzonego domu kupujący oglądają średnio od 4 do 6 nieruchomości. Średnia ta wzrasta w większych miastach, gdzie jest zdecydowanie więcej ofert do wyboru, a także więcej potencjalnych konkurentów. - To dość szokujące, że tak wiele osób spędza mniej czasu na wyborze swojego nowego domu, niż na oglądaniu odcinka przeciętnej opery mydlanej - kwituje Ian Williams z Ocean Finance.

Reklama

Wybierając nieruchomość najważniejszą kwestią dla brytyjskiego nabywcy jest wybór dogodnej lokalizacji. Z badania Ocean Finance wynika, że dla 60 proc. ankietowanych bezpieczeństwo jest jednym z 3 najistotniejszych czynników decydujących o miejscu zamieszkania. Dla połowy priorytetem jest też cicha okolica. Istotnymi są również: posiadanie własnego miejsca parkingowego (35 proc.), bliskość rodziny i komunikacji publicznej (po 27 proc.) oraz bliskość szkoły (25 proc.).

Z drugiej strony kryteriami decydującymi o braku zainteresowania ze strony nabywców jest fakt, że nieruchomość znajduje się w niebezpiecznej okolicy. Odpowiedziało tak aż 72 proc. ankietowanych. Wielu zniechęca również bliskość oczyszczalni ścieków (43 proc.) i lotniska (25 proc.).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »