Co można wynająć za 300 zł?

Większość studentów przeznacza na wynajem mieszkania od 300 do 700 zł miesięcznie. Jakie mieszkanie można wynająć dysponując takim budżetem?

Budżet niezbędny studentowi

Z ankiety przeprowadzonej wśród studentów poszukujących mieszkań do wynajęcia za pomocą serwisu szybko.pl wynika, że 59 proc. przeznacza na wynajem mieszkania od 300 do 700 złotych miesięcznie. Na co stać studenta dysponującego takim budżetem?

W żadnym z dużych polskich miast nie ma szans na samodzielne wynajęcie kawalerki za 700 złotych miesięcznie. Najtańsze mieszkania do wynajęcia znajdziemy w Bydgoszczy, Toruniu i Olsztynie. Kawalerkę w Bydgoszczy można wynająć za około 780 złotych miesięcznie, czyli nieco ponad połowę kosztów wynajmu takiego samego mieszkania w Warszawie.

Reklama

Najdroższą lokalizacją tradycyjnie pozostaje Warszawa, na kolejnym miejscu plasuje się Wrocław, a następnie Kraków.

Dobrą wiadomością dla studentów, poszukujących mieszkań do wynajęcia, jest brak znaczących wzrostów kosztów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Średnie koszty liczone dla 13 polskich miast są nawet nieco niższe niż przed rokiem: koszt wynajęcia kawalerki o 2 proc., mieszkania 2-pokojowego o 3 proc. i 3-pokojowego również o 2 proc. Miasta, w których spadki kosztów wynajmu są najwyższe to: Łódź, Olsztyn i Bydgoszcz. Jedynym miejscem, gdzie koszty wynajmu nie spadły jest Warszawa.

Gdzie szukać niskich cen?

W każdym mieście są lokalizacje cieszące się dużą popularnością wśród studentów ze względu na bliskość uczelni bądź innych ważnych w studenckim życiu miejsc. Kierując się kryterium ceny warto szukać w następujących dzielnicach:

Warszawa: Białołęka, Bródno oraz Praga Północ i Południe

Kraków: Nowa Huta i Prokocim-Bieżanów

Gdańsk: Orunia, Chełm i Żabianka

Wrocław: Psie Pole i Fabryczna

Poznań: Piątkowo, Sołacz i Winogrady

Katowice: Piotrkowice-Ochojec

Łódź: Bałuty

Sposób na niższe koszty - wspólny wynajem

Tania, ale odległa od uczelni lokalizacja to na pewno nie jedyny sposób na obniżenie kosztów. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania przez większą grupę osób. 55 proc. ankietowanych w Szybko.pl wynajmuje lub planuje wynająć mieszkanie dla 3-4 osób, stąd duża popularność mieszkań 2-pokojowych. 4 osoby dysponujące miesięcznie budżetem rzędu 600 złotych każda, mogą wspólnie wynająć 2-pokojowe mieszkanie w każdym mieście, choć to nadal za mało na najdroższe polskie lokalizacje: warszawski Mokotów i Śródmieście.

Warto zauważyć, iż aż 13 proc. wynajmujących mieszka w dość licznych grupach - 6-cio i więcej osobowych. Wynika to przede wszystkim z potrzeby jak największego obniżenia kosztów przypadających na 1 osobę. Wspólny wynajem mieszkań przez duże grupy studentów świadczy nie o poszukiwaniu komfortu i spokoju, ale jest kolejnym potwierdzeniem dramatycznego niedoboru miejsc w polskich akademikach.

Zmniejsza się szara strefa - studenci podpisują umowy

W tym roku 70 proc. ankietowanych studentów zadeklarowało, iż ma podpisaną umowę z właścicielem mieszkania. Wskaźnik ten wzrósł od 2009 roku o 14 punktów procentowych.

Marta Kosińska

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

szybko.pl
Dowiedz się więcej na temat: ceny | studenci | wynajem mieszkania | Mieszkanie+ | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »