Reklama

Co trzeci Polak celuje w mieszkanie do 200 tys. zł

Co trzecia osoba (36 proc.) poszukująca mieszkania na krajowym rynku wtórnym zamierza przeznaczyć na zakup nieruchomości nie więcej niż 200 tys. zł - wynika z najnowszego badania portalu Domy.pl. Co piąty poszukujący (19 proc.) planuje nabyć M za kwotę jeszcze niższą - jedynie do 150 tys. zł. Te ogólnopolskie dane różnią się jednak znacznie względem struktur popytowych w sześciu wybranych miastach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku.

Kwota 200 tys. zł jest górną granicą dla 36 proc. aktywnie poszukujących własnego M na rynku wtórnym w Polsce. Struktura popytu oraz cen na rynkach lokalnych rządzi się już jednak innymi prawami. Lokali w cenie do 200 tys. zł poszukuje jedynie ośmiu na stu klientów na zakup mieszkania z drugiej ręki w Warszawie. Niski popyt wynika w tym przypadku przede wszystkim z niskiej podaży atrakcyjnych nieruchomości w tej cenie. Stołeczne mieszkania 2-pokojowe oferowane za sumę nie wyższą niż 200 tys. zł to zazwyczaj lokale słabo wyposażone, położone w mniej atrakcyjnych częściach miasta i nierzadko wymagające remontu - ofert dotyczących takich nieruchomości jest też jak na lekarstwo.

Reklama

Niewiele większy odsetek klientów (10 proc.) planuje nabyć warszawskie mieszkanie za kwotę od 201 do 250 tys. zł. Lokale o 50 tys. zł droższe stanowią przedmiot zainteresowania 10 proc. potencjalnych nabywców, natomiast M oferowanych od 301 do 400 tys. zł poszukuje już 40 proc. klientów. Specyfikę stołecznego rynku wtórnego określa bardzo wysoki popyt na najdroższe nieruchomości - aż co piąty klient na zakup mieszkania w Warszawie planuje wydać na nie ponad pół miliona zł. W skali kraju, ale również na tle innych rynków lokalnych analizowanych przez portal Domy.pl, jest to absolutny ewenement.

Jeżeli chodzi o rynek krakowski, mieszkaniami oferowanymi na sprzedaż do 200 tys. zł zainteresowanych jest już co czwarty poszukujący (26 proc.). Co trzeci zaś planuje nabyć własne lokum w cenie od 201 do 300 tys. zł - kwocie, która z powodzeniem wystarczy na zakup 3-pokojowego M w nie najgorszej lokalizacji Krakowa. Mieszkaniami w cenie od 301 do 400 tys. zł zainteresowany jest co czwarty klient, a lokalami od 401 do 500 tys. zł prawie 9 proc. poszukujących. Jedynie ok. 8 proc. klientów na zakup własnego M na krakowskim rynku wtórnym planuje wydać na ten cel ponad pół miliona zł.

Zainteresowani najtańszymi - do 200 tys. zł - nieruchomościami na rynku wtórnym we Wrocławiu stanowią 22 proc. wszystkich poszukujących w tym mieście. Połowa (49 proc.) grupy popytowej planuje zakup M w cenie od 201 do 350 tys. zł, a 10 proc. od 351 do 400 tys. zł. Klienci zamierzający kupić własne lokum w cenie od 401 do 500 tys. zł stanowią 12 proc. wszystkich poszukujących, a jedynie 6 proc. grupy popytowej szuka mieszkań za kwotę przewyższającą 500 tys. zł.

Na szczególną uwagę zasługuje specyfika rynku łódzkiego, gdzie lokalami w cenie do 200 tys. zł zainteresowanych jest aż 2/3 klientów (68 proc.). Co piąty poszukujący zamierza wydać na M w tym mieście kwotę od 201 do 300 tys. zł, natomiast tylko 12 proc. grupy popytowej planuje na zakup własnego lokum przeznaczyć sumę przekraczającą 300 tys. zł.

Mieszkaniami najtańszymi - w cenie do 200 tys. zł - zainteresowanych jest 31 proc. poszukujących na rynku gdańskim. Lokali oferowanych do sprzedaży za kwotę 201 do 300 tys. zł szuka 37 proc. potencjalnych klientów, a M w cenie od 301 do 400 tys. trochę ponad 21 proc. Mieszkania w cenie pow. 400 tys. zł zamierza kupić ok. 14 proc. wszystkich poszukujących ofert w tym mieście.

Ponad połowa (51 proc.) klientów na mieszkanie na wrocławskim rynku wtórnym szuka lokalu w cenie do 250 tys. zł. Nieruchomościami w przedziale cenowym od 251 do 300 tys. zł zainteresowanych jest 12 proc. poszukujących, od 301 do 400 tys. trochę ponad 21 proc., a od 401 do 500 tys. 9 proc. potencjalnych klientów. Tylko niecałe 6 proc. planuje zakup M za kwotę przekraczającą pół miliona zł.

Źródło: portal nieruchomości Domy.pl

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: rynek mieszkaniowy | ceny mieszkań | trzecia | Mieszkanie+

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »