Coraz więcej amatorów superdrogich mieszkań
Ludzie, których stać na to, żeby wydać na metr mieszkania ponad 20 tys. zł rzucili się na zakupy. W I kwartale 2018 sprzedano w Warszawie 47 tak superdrogich apartamentów (tzw. klasy premium), a to oznacza wzrost o 24 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem - podaje raport Tacit Investment na podstawie danych firmy redNet.
Przypomnijmy, że w całym ubiegłym roku w samej Warszawie sprzedano 190 apartamentów premium, a to oznacza wzrost o 61 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Dla porównania w 2017 roku w Warszawie sprzedano 27,5 tys. zwyczajnych mieszkań (czyli segmentu popularnego) a to oznacza, że sprzedaż wzrosła w porównaniu z 2016 rokiem o 15 proc.
Apartament klasy premium to - rzecz jasna - nie 30-metrowa klitka z ciemną kuchnią. O ile jednak wcześniej nawet najbardziej zamożni kupujący stawiali sobie mimo wszystko ograniczenia związane z powierzchnią, teraz kupują mieszkania coraz większe.
W 2015 roku przeciętny ekskluzywny apartament miał średnio 91,5 metra powierzchni, w 2016 już ponad 100 metrów, zaś średnia wielkość apartamentów kupowanych w ubiegłym roku wyniosła blisko 106 metrów.
Z raportu wynika, że budowlańcy muszą zakasać rękawy przy budowie ekskluzywnych apartamentowców, gdyż zasoby dostępnych lokali się kurczą, a w związku z tym ceny rosną.
Oferta apartamentów położonych w najlepszych, najbardziej prestiżowych lokalizacjach w Warszawie w IV kwartale zeszłego roku liczyła 191 lokali, a na koniec I kwartału 2018 ich liczba zmalała do 173. Dlatego ceny luksusowych mieszkań zbierają się do prawdziwego galopu. W ciągu zeszłego roku wzrosły o od 6 do aż 31 proc.
Co będzie dalej?
Według ekspertów, będzie rosła i sprzedaż ekskluzywnych mieszkań i ich ceny. Karolina Kaim, prezes Tacit Investment, inwestora w budynku Cosmopolitan, uważa, że w Warszawie nawet najbardziej luksusowe mieszkania wciąż są relatywnie tańsze niż w wielu europejskich metropoliach.
- Rynek ekskluzywnych nieruchomości ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Rozwija się czterokrotnie szybciej od segmentu popularnego (...) Niezależnie od tego, czy nabywca apartamentu chce w nim mieszkać, czy też myśli o inwestowaniu, i tak dobrze lokuje swój kapitał - mówi Karolina Kaim.
W niedawnym raporcie eksperci firmy doradczej EY prognozowali, że ceny luksusowych apartamentów w Warszawie za około 10 lat mogą dojść do 40-50 tys. zł za metr kwadratowy w przypadku najbardziej prestiżowych lokalizacjach i w unikatowych projektach budowlanych.
Ceny w Warszawie będą gonić ceny w innych miastach europejskich - i je dogonią. Kopenhagę za 1-2 lata, Berlin i Amsterdam za 3-5 lat, Monachium za 6-7 a Paryż i Londyn za 10-11 lat.
Jacek Ramotowski