Reklama

Czy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wpłynie na wzrost cen nowych mieszkań?

Nowa propozycja UOKiK przewiduje nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego jest alternatywą dla poprzedniego pomysłu - likwidacji otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczenia.

- Jeśli doszłoby do likwidacji otwartych rachunków powierniczych bez zabezpieczenia, to groziłoby to prawdziwą katastrofą dla rynku deweloperskiego, więc całe szczęście, że ten pomysł jest już nieaktualny, natomiast pojawił się drugi, czyli Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, za pomocą którego byłyby zbierane pieniądze na pokrycie strat, gdyby zbankrutował deweloper albo bank - tłumaczy Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny.

Wpłata na rzecz DFG dla zamkniętego rachunku powierniczego ma nie przekroczyć 1 proc., dla rachunku otwartego ma wynosić maksymalnie 5 procent.

Reklama

- Ten pięcioprocentowy poziom mógłby wywołać wiele szkód. Gdyby od każdego mieszkania przez dłuższy czas trzeba było wpłacać po 5 procent, mieszkania by podrożały - mówi J.Jędrzyński, Rynek Pierwotny.

- Zobaczymy jak to się wszystko potoczy, kiedy ta ustawa zostanie uchwalona. Miejmy nadzieję, że to nie będzie tak znacząca opłata, która by spowodowała, że rynek mieszkaniowy poważnie to odczuje - mówi Michał Rudnicki, Emmerson Realty.

- Sytuacja na rynku się zmienia i trzeba jak najszybciej wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia na wypadek, gdyby niektórzy deweloperzy nie poradzili sobie z nową sytuacją - mówi Jarosław Sadowski, Expander.

W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Jarosław Jędrzyński, Rynek Pierwotny; Michał Rudnicki, Emmerson Realty, Aleksander Skirmuntt, Maxon i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »