Czy Polacy wynajmują domy?

Domy do wynajęcia nie są może tak popularne jak mieszkania, jednak nadal stanowią ważną część rynku nieruchomości w Polsce. Tego rodzaju nieruchomości trafiają do określonych grup najemców, którzy doceniają większą przestrzeń mieszkania.

W serwisie Otodom znajduje się ponad 3200 ofert domów do wynajęcia, dla porównania - mieszkań jest ponad 20 000. Różnica jest więc widoczna gołym okiem. Wynajem domów nie jest jednak czymś niezwykłym i coraz częściej staje się alternatywą dla dużych mieszkań i apartamentów.

Wielu Polakom dom kojarzy się ze stabilizacją, przestrzenią, niekiedy z luksusem, dlatego też osoby, które w najbliższym czasie rozważają zakup nieruchomości za gotówkę, czy posiłkując się kredytem hipotecznym raczej decydują się na wynajem mieszkania. Domy na wynajem stawiane są na równi z apartamentami, których najemcami są osoby o wyższych zarobkach, niemające w najbliższych planach zakupu nieruchomości.

Reklama

Jak kształtują się stawki wynajmu? - Najtańsze domy można wynająć już poniżej tysiąca złotych, jednak znajdują się one w odległych od większych miast lokalizacjach i prezentują niższy standard mieszkania. Jeżeli chodzi o domy w większych aglomeracjach lub dobrze skomunikowanych z nimi miejscowościach to czynsze wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie - odpowiada Agata Polińska z serwisu Otodom.

Wynajem domu może okazać się konieczny, gdy w okolicy nie ma zabudowy wielorodzinnej, dotyczy to głównie mniejszych miejscowości. Z reguły jednak ceny wynajmu nieruchomości w takich lokalizacjach są bardzo konkurencyjne i nie przekraczają 2 tys. zł za standardowy dom.

Odrębną grupę domów do wynajęcia stanowią te, zlokalizowane w miejscach typowo turystycznych. W tym przypadku dominuje jednak wynajem krótkoterminowy, który jest konkurencją dla hoteli. Domy w górach, nad morzem czy na Mazurach cieszą się bardzo dużym obłożeniem, nierzadko prezentując wysoki standard.

Najemcami często są także firmy, które decydują się ulokować swoje siedziby właśnie w domach. Budynki jednorodzinne stanowią tańszą alternatywę dla przestrzeni w biurowcach oraz oferują większą powierzchnię niż duże mieszkania. Dodatkowo jest to rozwiązanie dla firm, którym zależy na kameralnej lokalizacji.

Dorota Dwornik, serwis Otodom

Jarosław Skoczeń, Emmerson Realty

Emmerson
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »