Czy warto inwestować w działki nad morzem?

Działki nad morzem to ostatnio bardzo popularny sposób inwestowania pieniędzy. Nic dziwnego, ponieważ w ciągu ostatnich 12 lat zyskały na wartości ponad sześciokrotnie. Czy to rzeczywiście się opłaca? Jak nie popełnić błędu? Jak zmaksymalizować swój zysk? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Bogactwo nadmorskich terenów

Nadmorskie tereny są atrakcyjne pod kątem inwestycji przede wszystkim ze względu na swoją unikatową lokalizację. Sąsiedztwo lasów i morza powoduje, że wiele osób marzy o tym, żeby w tym miejscu wynająć domek na lato albo też przenieść się tam na stałe. Niezależnie od tego, czy sami planujemy "uciec na wieś", czy też traktujemy tę inwestycję wyłącznie jako biznes, działka w miejscowości nadmorskiej będzie świetnym rozwiązaniem.

Możliwość mieszanego użytkowania

Atrakcyjna nieruchomość nad morzem zapewnia dwuaspektowe korzyści. Z jednej strony sami możemy korzystać z tego miejsca, traktując je jako domek letniskowy i spędzając w tym miejscu tani urlop (bez konieczności płacenia za dość drogie zakwaterowanie w nadmorskich hotelach lub pensjonatach). Z drugiej strony natomiast, w momencie gdy sami nie przebywamy na działce, możemy ją swobodnie wynająć. Dzięki temu nieruchomość przynosi nam korzyści przez cały rok.

Reklama

Pewny zysk

W parze z atrakcyjną lokalizacją idzie pewny zysk. Nadmorskie nieruchomości gwarantują stabilny przychód. Polskie morze jest bowiem popularne nawet wtedy, gdy pogoda nas nie rozpieszcza. - Przeprowadziliśmy badania, aby oszacować, ile zarabiają nasi klienci na nieruchomościach nad morzem. Traktując działkę typowo biznesowo, a zatem stawiając na wynajem, ich zysk jest dość pokaźny. Mały domek na niewielkiej działce przynosi im bowiem średnio 2600 - 2800 zł comiesięcznego zysku. W skali roku jest to przychód rzędu 31 000 - 34 000 zł. Przy większych nieruchomościach zarobki są oczywiście proporcjonalnie większe - mówi Robert Tomaszewski.

Na co zwrócić uwagę?

Niewątpliwie jednak istnieją pewne kluczowe kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup określonej nieruchomości. Przede wszystkim warto zweryfikować, jaka jest dostępność mediów na działce oraz warunki przyłączenia do nich. Nieruchomości z doprowadzoną kanalizacją, prądem, gazem i innymi mediami są droższe niż te bez jakichkolwiek mediów. Czasem jednak przyłącza znajdują się w tak niewielkiej odległości, że doprowadzenie rur i kabli nie stanowi ogromnego wydatku, a może znacząco podnieść wartość nieruchomości. Poza tym należy się upewnić, czy nieruchomość nie ma przypadkiem nieuregulowanego stanu prawnego. W tym celu musimy poprosić właściciela nieruchomości (albo przynajmniej tego, który twierdzi, że ma do niej tytuł prawny) o numer księgi wieczystej. Wszelkie niezbędne nam informacje pozyskamy dzięki temu w internecie. Trzeba zwrócić uwagę na to, kto jest wpisanym właścicielem, a także czy nieruchomość nie jest przypadkiem obciążona hipoteką lub innymi prawami osób trzecich.

Patryk Wajda

Saveinvest
Dowiedz się więcej na temat: działka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »