Czy zmiana klimatu wpływa na rozwiązania w budownictwie domów jednorodzinnych?

Od kilkunastu lat możemy obserwować dynamiczną zmianę klimatu. Mroźne zimy z dużą ilością śniegu odeszły już w zapomnienie, a letnia aura często zaskakuje nieprzewidzianymi warunkami atmosferycznymi. Jak się okazuje, branża budowlana reaguje na zmieniające się warunki klimatyczne, a Polacy decydują się na coraz nowsze rozwiązania technologiczne.

Jakie materiały mogą uchronić przed gwałtownymi burzami i które rozwiązania będą w stanie zabezpieczyć dom jednorodzinny przed rosnącą wilgocią? Poniżej udzielimy odpowiedzi na te i inne istotne pytania. A jeżeli interesują cię aktualne koszty budowy domu - sprawdź ten artykuł.

Dom zabezpieczony przed nawałnicami

Jednymi z najgroźniejszych zjawisk atmosferycznych są obecnie gwałtowne nawałnice z intensywnymi opadami i porywistym wiatrem. Zmieniający się klimat sprawił, że nasze domy jednorodzinne są coraz częściej narażone na tego typu zjawiska pogodowe. Najbardziej narażone na niszczycielskie działanie wiatru okazują się połacie dachowe oraz rynny.

Reklama

W minionych latach mogliśmy zaobserwować zwiększone zainteresowanie dachami płaskimi. Warto podkreślić, iż są to połacie najlepiej zabezpieczone przed działaniem silnych podmuchów wiatru. Ze względu na niską liczbę opadów śniegu, odśnieżanie tego typu dachów przestaje być tak dużym problemem. Ciekawą opcją są również dachy w konstrukcji kopertowej, które z reguły świetnie radzą sobie z wiatrem wiejącym z dowolnego kierunku. W zestawieniu z nawałnicami najgorzej wypadają dachy wielospadowe o nieregularnym kształcie.

Ochrona przed nawałnicami to także odpowiednie orynnowanie. Ulewne deszcze sprawiają, że wielu inwestorów decyduje się na rynny o zwiększonej przepustowości. Warto zadbać o ich prawidłowy, wzmocniony montaż. Co więcej, w czasie silnej ulewy połączonej z porywistym wiatrem najlepiej radzą sobie rynny wykonane z cięższych materiałów. Dlatego rynny stalowe ponownie wracają do łask wielu inwestorów.

Idealne warunki w pomieszczeniach

Inwestorzy poświęcają coraz więcej uwagi materiałom izolacyjnym. Odpowiedni wybór może sprawić, że nasz dom jednorodzinny będzie komfortowy o każdej porze roku. Dobra izolacja termiczna przegród zewnętrznych umożliwi optymalne dogrzanie pomieszczeń w sezonie zimowym, a także uchroni je przed nadmiernym przegrzaniem w lato.

Murowany dom jednorodzinny możemy zaizolować wełną mineralną, jednak znacznie większą popularnością cieszy się styropian W ofertach składów budowlanych znajdziemy nowoczesny styropian grafitowy, spełniający oczekiwania budownictwa pasywnego. Jego zastosowanie może wpłynąć na odczuwalne zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, a jednocześnie na ograniczenie nagrzewania ścian w sezonie letnim.

Ciekawostką są także pompy ciepła z rekuperatorem. Zaletą tej technologii okazuje się zapewnienie optymalnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Pompa ciepła z rekuperatorem może dogrzewać wnętrze domu w okresie zimowym i dostarczać do niego świeże powietrze. Z kolei w okresie letnim zadziała jak tradycyjna klimatyzacja, wpływając na zmniejszenie temperatury podczas silnych upałów.

Zabezpieczenie przed zwiększoną wilgotnością powietrza

Zmieniający się klimat sprawił, że w Polsce możemy zaobserwować zwiększoną wilgotność powietrza. Problem występuje szczególnie w okresie wiosennym oraz zimowym. Pamiętajmy, że wysoka wilgotność powietrza, połączona z wysokimi temperaturami zapewnia idealne środowisko do rozwoju grzybów i groźnej dla zdrowia pleśni. Dlatego świadomi inwestorzy coraz chętniej sięgają po materiały budowlane o zwiększonej odporności.

Wilgoć jest szczególnie niebezpieczna dla elementów drewnianych oraz metalowych. Warto zwrócić na to uwagę, przygotowując się do budowy więźby dachowej. Elementy na więźbę powinny być wykonane z dobrej jakości, wysuszonego drzewa. Zaleca się także dobre zabezpieczenie (np. metodą głębokiej impregnacji) przed działaniem wilgoci oraz przed atakami szkodników.  Elementy konstrukcyjne wykonane z metalu powinny być jak najlepiej zabezpieczone przed działaniem korozji. Warto zadbać też o odpowiednie odwodnienie wokół budynku.

Istotny okazuje się też wybór wewnętrznych materiałów budowlanych. Wybierane w czasie budowy i wykończenia wnętrz kleje, zaprawy czy tynki powinny charakteryzować się zdolnością do przepuszczania wilgoci. Dzięki temu zapewnimy lepszą cyrkulację wilgoci, poprawiając mikroklimat w pomieszczeniach oraz zmniejszając ryzyko namnażania się grzybów i pleśni.

Materiały na elewację zewnętrzną

Większość domów jednorodzinnych pokrywa się tynkami dekoracyjnymi. Jest to ostateczna warstwa izolacji cieplnej, spełniająca rolę dekoracyjną i ochronną. Coraz cieplejsze lata wiążą się także z wysokimi temperaturami i silną ekspozycją na działanie promieni słonecznych. Efektem może okazać się szybkie wyblaknięcie koloru nowo wykończonej elewacji.

W nowych domach jednorodzinnych często stawia się na pastelowe kolory tynków, które nie ulegają silnemu odbarwieniu. Co więcej, tynk o jasnej tonacji będzie lepiej odbijał promienie słoneczne, a co za tym idzie, zmniejszy intensywność nagrzewania się ścian. Podczas wyboru materiałów wykończeniowych warto także postawić na dobrą jakość. Najtańsze tynki często posiadają słaby gatunkowo pigment, ulegający szybkiemu blaknięciu. Z pewnością warto zwrócić na to uwagę przed dokonaniem zakupu.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: budowa domu | dom jednorodzinny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »