Reklama

Deweloperzy kończą budowy i niechętnie rozpoczynają nowe

Liczba mieszkań oddanych przez deweloperów w listopadzie była o jedną czwartą większa niż przed rokiem - wynika z danych GUS. Niestety w analogicznym stopniu zmniejszyła się liczba nowych inwestycji.

Najnowsze dane GUS o budownictwie mieszkaniowym pokazują, że w listopadzie wyhamowanie nowych inwestycji postępowało. Dzieje się tak już od ponad pół roku. Trudno więc nie łączyć tego faktu z wejściem w życie tzw. "ustawy deweloperskiej" (nałożyła ona na deweloperów kosztowny obowiązek prowadzenia rachunków powierniczych, przed czym mogli uciec rozpoczynając sprzedaż inwestycji przed 29 kwietnia br.). Nie bez znaczenia jest też fakt, że z rynku znika z ostatnim dniem grudnia program dopłat do kredytów - "Rodzina na swoim", co może osłabić popyt na mieszkania, których dziś do sprzedania wciąż jest bardzo dużo. Zgodnie z danymi REAS, na koniec III kwartału łączna liczba mieszkań znajdujących się w ofercie deweloperów na sześciu największych rynkach (Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Łódź) wynosiła 56 tysięcy. W latach 2008 - 2010 podaż (mierzona na koniec kwartału) w tych miastach nie przekraczała 40 tys.

Reklama

Deweloperzy oddali w tym roku o jedną trzecią więcej kluczy

Po drobnym spowolnieniu, w październiku deweloperzy oddali w listopadzie do użytkowania 7,2 tys. mieszkań, czyli o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Gdyby wziąć pod uwagę wszystkie dane dostępne za ten rok (okres styczeń - listopad), to okazałoby się, że w przypadku deweloperów progres wyniósł 31,2 proc. rok do roku. W zeszłym miesiącu dynamika tego wskaźnika sięgnęła prawie 32 proc.

... ale rozpoczęli o kilka procent mniej

Gorzej sytuacja wygląda w zakresie rozpoczynanych inwestycji. W listopadzie deweloperzy rozpoczęli budowę 4779 mieszkań. Jest to wynik o 25,9 proc. gorszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rozciągając horyzont analizy na dane z całego bieżącego roku (okres styczeń-listopad) obserwowany spadek aktywności inwestycyjnej deweloperów w sferze rozpoczynanych inwestycji nie jest tak duży i wynosi zaledwie 7,4 proc. względem analogicznego okresu 2011. Warto jednak zauważyć, że od czerwca, kiedy regres w tym zakresie pojawił się po raz pierwszy (dane miesięczne w ujęciu r/r), wciąż się pogłębia.

... mniej też deweloperzy uzyskali pozwoleń

Optymizmem nie napawają też dane o liczbie mieszkań, na których budowę wydano deweloperom pozwolenia. W listopadzie było ich o 7,2 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. W jedenastym miesiącu 2012 roku wydano pozwolenia na budowę 5,7 tysięcy mieszkań. Gdyby wziąć natomiast pod uwagę dane za 11 miesięcy tego roku, to w przypadku deweloperów (w badanym okresie otrzymali oni pozwolenia na 66,4 tys. mieszkań) regres wyniósł 9,5 proc.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości

Home Broker

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »