Reklama

Deweloperzy na fali

Od końca 2012 r. deweloperzy nie rozpoczynali tylu nowych budów co teraz - wynika z analizy Home Broker. Nie brakuje też pozwoleń na budowę. W dłuższej perspektywie spadek widać jedynie w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania, ale trend ten zmierza ku końcowi.

64,6 tys. pozwoleń na budowę uzyskali deweloperzy w ostatnich 12 miesiącach. To o 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z obliczeń Home Brokera przeprowadzonych na podstawie danych opublikowanych przez GUS. Jeszcze większe wrażenie robi liczba rozpoczętych w ostatnim roku budów, która wyniosła 57,7 tys., o niemal jedną czwartą więcej niż rok temu. Tak wielu budów nie rozpoczynano od końca 2012 r.

Dokładnie widać to też w danych GUS za cztery pierwsze miesiące roku. W stosunku do okresu styczeń-kwiecień 2013 r. liczba nowych budów wzrosła o 46 proc., a pozwoleń na kolejne - o ponad połowę. To efekt nie tylko łagodnej zimy, ale i ożywienia na rynku spowodowanego m.in. wejściem w życie programu Mieszkanie dla Młodych, w którym na zakup mieszkania z rynku pierwotnego można otrzymać od państwa 10- lub 15-proc. dopłatę. Tylko w kwietniu br. przedsiębiorstwa budujące mieszkania na sprzedaż rozpoczęły 4963 budów i uzyskały 7603 pozwoleń na budowę.

Deweloperzy nadal oddają do użytkowania relatywnie niewiele mieszkań. W ostatnich 12 mies. było to 58 tys. lokali, o 7,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Powoli widać jednak nadchodzące pod tym kątem ożywienie. W pierwszych czterech miesiącach roku liczba oddanych mieszkań wyniosła prawie 18 tys., co jest wartością o 2 proc. wyższą od tej w analogicznym okresie 2013 r.

Analizując dane GUS o rynku budowlanym należy pamiętać o efekcie jaki do statystyki wniosła tzw. ustawa deweloperska, która weszła w życie wiosną 2012 r. Przed jej pojawieniem się obserwowaliśmy kumulację działań deweloperów rozpoczynających budowy (to pozwalało im na wprowadzenie nieruchomości do sprzedaży na starych zasadach), a po kwietniu 2012 r. nastąpił nagły spadek aktywności przedsiębiorstw na tym polu.

Łącznie uczestnicy rynku (oprócz deweloperów należy pamiętać przede wszystkim o lokalach budowanych indywidualnie, bo tych jest najwięcej) oddali w ostatnich 12 mies. do użytkowania 145,2 tys. lokali (o 5 proc. mniej niż rok temu). Od września 2012 r. do października 2013 r. liczba ta mieściła się w przedziale 149-154 tys., co było efektem sporej liczby budów rozpoczynanych w 2011 i 2012 r. Przez ostatnie miesiąca oscyluje ona wokół 144-145 tys. lokali.

Liczba oddawanych mieszkań jest pochodną tego, ile nieruchomości się buduje. Średni czas trwania budowy to około dwa lata. Analizując liczbę rozpoczynanych budów można przewidzieć, że zjawisko mniejszej liczby oddawanych mieszkań będziemy obserwować nie dłużej niż przez jeszcze kilka miesięcy, efekt pobudzenia widać już gdy spojrzy się np. na dane za pierwsze cztery miesiące 2014 r.

Marcin Krasoń

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »