Reklama

Deweloperzy po kryjomu obniżają ceny

Mniej ogłoszeń o promocjach i rabatach to tylko pozory. Deweloperzy skłonni są do ich udzielania bardziej niż jeszcze pół roku temu. Obniżki cen wciąż chętnie ukrywane są w opakowaniu gratisów, ale wielu deweloperów przy negocjacjach zachęca klientów rabatami sięgającymi nawet 20 proc.

- Deweloperzy stosują aktualnie wabiki w postaci rabatów i promocji znacznie częściej niż chociażby pół roku temu - zauważa Maciej Zoń, doradca Home Broker z Poznania. O skali tych zachęt decyduje jednak to, jak dobrze sprzedają się obecnie mieszkania w ich poszczególnych projektach. Jeśli znikają jak świeże bułeczki, deweloperzy niechętnie podchodzą do rabatów i promocji.

Reklama

Całe szczęście dla nabywców, tego typu projektów jest na rynku stosunkowo niewiele. Należy bowiem pamiętać, że w pierwszych trzech kwartałach roku deweloperzy rozpoczęli budowę 60 proc. mieszkań więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Mimo, że wyniki sprzedaży także się poprawiają, to podaż jest obecnie bliska historycznych maksimów. Nabywcy mają więc w czym wybierać i powinni twardo negocjować. Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedną prawidłowość rysującą się na rynku pierwotnym.

- Większość deweloperów nie afiszuje się tym jak dużych udzielają rabatów. Chętniej zachęcają klientów darmowymi piwnicami lub miejscami postojowymi - wskazuje Barbara Pieczkowska, doradca Home Broker z Lublina. Jeśli więc deweloper nie chce przystać na rabat cenowy, może łatwiej negocjować będzie tańsze lub darmowe miejsce postojowe.

Wykończenie mieszkania gratis

W jaki jeszcze sposób deweloperzy uatrakcyjniają swoją ofertę? - W Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu spółka Gant oferuje do końca listopada wykończenie wybranych lokali gratis - mówi Anna Brol, doradca Home Broker z Krakowa. Podobną promocję ma też w swojej ofercie firma AW Inwest. W Ząbkach do mieszkań o powierzchni ponad 70 m kw. dodaje ona do końca listopada umeblowanie i wyposażenie kuchni (wraz ze sprzętem AGD). - Ponadto w obecnej promocji wykończenie w mieszkaniach mniejszych niż 70 m kw. kosztuje 10 tys. zł - dodaje Marzena Zielińska, doradca Home Broker z Warszawy.

Wsparcie w finansowaniu

Deweloperzy starają się także uatrakcyjnić swoją ofertę poprzez wsparcie przy zdobyciu finansowania zakupu mieszkania. Działają tak na przykład deweloperzy powiązani kapitałowo z instytucjami finansowymi. Coraz częściej też zdarza się także, że to deweloper współpracując z bankiem może oferować niecodzienne promocje lub wywalczyć lepsze niż standardowe warunki kredytowe. - Warsaw Trust Development na przykład płaci 3 raty kredytu za klienta - dodaje Marzena Zielińska.

Rabaty ciągle w cenie

Wciąż jednak na wyobraźnię nabywców najlepiej działają rabaty udzielane od cen katalogowych.

- Euro Styl na wybranie mieszkania z gdańskich inwestycji udziela do końca listopada rabaty od 5 do ponad 16 proc. - wskazuje Adrian Czuczko, doradca Home Broker z Gdyni.

Podobna sytuacja ma miejsce w inwestycji Aura Park dewelopera Mill-Yon. - W tej chwili na większość mieszkań można uzyskać rabat w granicach od 9 do nawet 20 proc. - mówi Włodzimierz Wielogórski, manager ds. rynku pierwotnego.

Wszystko zależy oczywiście od atrakcyjności lokalu i jego powierzchni. Ciekawą promocję zaproponował także Archicom z Wrocławia. - W 3 inwestycjach ceny wybranych lokali są obniżone o 20 tys. zł za każdy pokój, a więc na mieszkanie trzypokojowe można dostać 60 tys. zł upustu - zauważa Krzysztof Mielnik, doradca Home Broker z Wrocławia.

Deweloperzy wciąż stosują też okresowe obniżki związane z organizacją dni otwartych. Taka sytuacja miała na przykład miejsce w szczecińskiej inwestycji Koralowa Park. - Podczas ostatniej takiej imprezy wszystkie lokale mieszkalne zostały przecenione o 10 proc. - wspomina Wiktor Kuziemko, doradca Home Broker ze Szczecina. Aby skorzystać z tej promocji trzeba było jednak podpisać umowę stępną w ciągu tygodnia.

Rosnąca podaż wymusza obniżki

Nie tylko promocje powodują, że oferta deweloperów jest ciekawa dla nabywców. Wysyp nowych inwestycji spowodował, że dostępna obecnie podaż mieszkań w największych miastach jest bliska historycznych maksimów. Nie pozostaje to bez wpływu na ceny.

Od początku roku średnia cena ofertowa nowych mieszkań spadła o 17,7 proc. w Krakowie i 5,1 proc. we Wrocławiu. Obecnie w miastach tych ponad połowa budowanych lokali znalazła nabywcę, co nie jest wynikiem imponującym.

Ponadto na obniżki cen wpłynęło wprowadzenie do sprzedaży tańszych projektów z segmentu popularnego. Ceny utrzymały się natomiast na podobnym poziomie w Warszawie i Trójmieście, gdzie ponad 70 proc. budowanych lokali znalazło już nabywców, a więc deweloperzy nie mają aż tak dużej presji na obniżanie cen jak we Wrocławiu i Krakowie.

Bartosz Turek

Analityk Rynku Nieruchomości

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: promocja | obniżki cen | mieszkanie | doradca | deweloper | deweloperzy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »