Dlaczego Polaków na to nie stać?

Energetyka słoneczna z roku na rok cieszy się w Europie rosnącym zainteresowaniem inwestorów. W Polsce, wsparcie rządowe w związku z dyrektywą UE, planowane ulgi podatkowe oraz preferencyjne kredyty będą miały znaczący wpływ na rozwój sektora energetyki słonecznej i zwiększenie liczby instalacji.

Według Frost & Sullivan, w naszym kraju największe szanse rozwoju ma rynek kolektorów słonecznych do celów grzewczych, natomiast w mniejszym stopniu - ogniwa fotowoltaiczne.

- Wdrożenie w życie dyrektywy UE 2009/28/WE prawdopodobnie spowoduje, że w latach 2013 - 2020 zapotrzebowanie polskiego rynku na technologie wykorzystujące energię słoneczną znacznie wzrośnie. By podołać wymaganiom związanym z realizacją rządowych założeń niezbędny jest wzrost inwestycji w tym sektorze w ciągu najbliższych lat - stwierdza Tomasz Kamiński, analityk rynku energii odnawialnej z grupy Technical Insights Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej.

Reklama

Możesz sporo oszczędzić!

Teraz największym powodzeniem na rynku cieszą się kolektory słoneczne służące głównie do ogrzewania wody użytkowej w budynku. Taka instalacja może zmniejszyć koszt ogrzewania wody użytkowej nawet o 60-70 proc.

Dodatkowo, wprowadzone w ubiegłym roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansowanie w wysokości 45 proc. do kredytów na zakup kolektorów słonecznych sprawiło, że inwestycja w tę technologię może stać się opłacalna także dla klienta indywidualnego. NFOŚiGW przeznaczył na realizację tego programu w latach 2010-2014 kwotę 300 mln PLN. Ze wstępnych szacunków wynika, że pozwoli to na inwestycje związane z produkcją paneli słonecznych w wysokości 700 mln PLN i przełoży się na 200 tys. m kwadratowych zainstalowanych kolektorów. Do dzisiaj wpłynęło już ponad 1000 wniosków o dofinansowanie kredytów na łączna kwotę 20 mln PLN.

Firma Watt, odpowiadając na potrzeby rynku, uruchomiła niedawno linię produkcyjną kolektorów słonecznych która zwiększy ich podaż przez co ceny ich powinny spaść. Teraz, jak - dodaje Tomasz Kamiński: - Biorąc jednak pod uwagę warunki ekonomiczne, kolektory słoneczne są w Polsce nadal relatywnie drogie - w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.

Z tego powodu Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej zaproponowało przeznaczone dla przedsiębiorców oraz osób prywatnych ulgi podatkowe, które miałyby być uwzględnione we wspomnianym wyżej Krajowym Planie Działań do roku 2020 na zakup instalacji kolektora słonecznego. Inwestowaniu w energetykę solarną miałyby pomagać również nisko oprocentowane kredyty dla przedsiębiorców, pokrywające do 75 proc. całości inwestycji, udzielane z funduszy NFOŚiGW.

Sprawdź bieżące notowania spółek energetycznych z GPW na stronach BIZNES INTERIA.PL

- Zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni oczekują, że propozycji wspierających takie inwestycje będzie więcej. Będą one miały znaczący wpływ na rozwój sektora energetyki słonecznej w Polsce, nawet jeśli zostaną wprowadzone tylko częściowo. Inwestycje w nowe linie produkcyjne - takie jak firmy Watt - sprawią, że rosnące potrzeby polskiego rynku energetyki słonecznej będą mogły zostać zaspokojone przez firmy działające na terenie naszego kraju - podsumowuje Tomasz Kamiński.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: energetyki | ulgi podatkowe | energetyka słoneczna | Kredyt | ulgi | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »