Domy z płaskim dachem - koszty, projekty, porady

Dach stanowi zwieńczenie każdego domu. Jego kształt w istotny sposób wpływa na wygląd i walory użytkowe całego budynku. W polskiej zabudowie jednorodzinnej nadal dominują dachy kilkuspadowe. Stropodachy nie budzą jeszcze zbytniego zaufania inwestorów. Jednak wszystko powoli się zmienia. Płaskie zwieńczenie domu coraz częściej pojawia się w nowoczesnych projektach budowlanych. Z pewnością warto określić jego zalety, koszty oraz przeanalizować nowoczesne projekty architektoniczne.

Płaski, czyli jaki?

Tak zwane płaskie dachy (czyli tzw. stropodachy) nie są całkowicie płaskie. Kąt ich nachylenia wynosi od 5 do 11 stopni. Budowa dachu o mniejszym kącie nachylenia byłaby mało praktyczna ze względu na trudności odprowadzania wód opadowych. Każdy stropodach wykorzystywany w budownictwie domów jednorodzinnych może być wentylowany, bądź niewentylowany (pełny).

Wentylowany - pomiędzy stropem i pokryciem znajduje się szczelina wentylacyjna. Charakterystyczną cechą tej konstrukcji są wloty wentylacyjne, zamontowane w ścianach kolankowych. To dość efektywne rozwiązanie, które zapewnia mikrowentylacje pod pokryciem dachowym. Dzięki temu stropodach nie ulega zawilgoceniu.

Reklama

Niewentylowany - jak sama nazwa wskazuje, nie posiada przestrzeni pomiędzy stropem a pokryciem dachowym. Wiąże się to z możliwością nadmiernego zawilgocenia powierzchni. Można temu zaradzić, budując dodatkowe kanaliki powietrzne, które biegną wraz ze spadkiem stropodachu. W wyższej części znajdują się kominki wentylacyjne. Z kolei w dolnych przestrzeniach tworzy się małe wloty wentylacyjne. Dzięki temu taki dach jest w optymalny sposób zabezpieczony przed niszczącym działaniem wilgoci.

Niektóre projekty domów parterowych posiadają tzw. zielone dachy. Jest to innowacyjne i bardzo atrakcyjne rozwiązanie. W czasie budowy wystarczy odwrócić kolejność warstw dachu niewentylowanego. Bezpośrednio na stropie znajduje się izolacja przeciwwodna. Na niej układa się izolację termiczną, geowłókninę, warstwę drenującą, powłokę filtrującą oraz podłoże do uprawy roślin. Tego typu domy odznaczają się podwyższoną funkcjonalnością. Zielona część pokrycia może zostać wliczona jako powierzchnia biologicznie czynna, co zyskuje znaczenia, jeśli planujemy budowę na niewielkiej posesji.

Podstawowe wady i zalety

Najważniejszą zaletą jest odporność na działanie porywistych wiatrów. Pokrycie dachu nie zerwie się tak, jak może się to zdarzyć w przypadku pokryć kilkuspadowych. Zatem jest to dobre rozwiązanie w miejscach szczególnie narażonych na działanie niekorzystnych warunków pogodowych.

Kolejna zaleta płynie z braku skosów na górnej kondygnacji. Dom z płaskim dachem posiada taką samą powierzchnię użytkową na każdym piętrze. Brak skosów pozwała na zaoszczędzenie cennego miejsca. Jest to kolejny atut, który nabiera znaczenia w przypadku niewielkich budynków, posadowionych na działkach o małym metrażu. Warto też wspomnieć o cenie całej inwestycji. Koszty budowy domu z dachem płaskim będą niższe w porównaniu z analogicznymi budynkami zwieńczonymi dachem wielospadowym.

Niestety inwestycja ma także swoje wady. Najczęściej podkreślaną jest konieczność regularnego odśnieżania pokrycia w sezonie zimowym. Jak wiadomo, mokry śnieg może stanowić dość duże obciążenie dla konstrukcji nośnej budynku. Dlatego w okresie intensywnych opadów trzeba zadbać o regularne odśnieżanie powierzchni stropodachu.

Kolejną niedogodnością może być konieczność konserwacji pokrycia z papy. Problem z konserwacją dotyczy stropodachów zwieńczonych tanimi materiałami. W przypadku pokrycia z papy modyfikowanej polimerami nie jest to już konieczne. Jednak lepszej jakości pokrycie wygeneruje wyższe wydatki inwestycyjne. W niektórych wypadkach koszty budowy domu z płaskim dachem mogą być nawet nieco wyższe w porównaniu z budową domu z dachem dwuspadowym.

Jaki będzie koszt takiego domu?

Wszystko zależy od specyfiki projektowej oraz jakości materiałów zastosowanych w budowie. Możemy jednak przyjąć, że najekonomiczniejsze w realizacji są projekty o metrażu nieprzekraczającym 100 m kw. W ofertach biur architektonicznych z powodzeniem znajdziemy projekt z płaskim dachem, którego budowa zamknie się w kwocie 2800 zł/m kw. powierzchni użytkowej. Budynki o bardziej skomplikowanej bryle i większym metrażu mogą być nieco droższe (od 3300 zł/m kw.). Najdroższe pozostają domy z dachem zagospodarowanym zielenią bądź basenem. Jest to poniekąd związane z większym ciężarem budynku. Większa masa wymusza budowę masywniejszych fundamentów i grubszego stropodachu żelbetonowego. To z kolei dodatkowo podnosi koszty całej inwestycji. Oczywiście cena za metr kwadratowy jest bardzo przybliżona. Jeżeli chciałbyś obliczyć koszt budowy bardziej dokładnie, polecamy raczej skorzystanie z internetowego kalkulatora budowlanego.

Warto jednak podkreślić, że standardowy dom z płaskim dachem to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Stropodach będzie tańszy w budowie niż alternatywny dach wielospadowy. Zwarta bryła budynku oraz brak skosów na górnej kondygnacji jeszcze bardziej uatrakcyjnią stosunek kosztów inwestycyjnych do przestrzeni użytkowej. W ofertach biur architektonicznych znajdują się ciekawe projekty domów parterowych, których kosztorysy wyglądają bardzo obiecująco. Jednak przed zakupem projektu warto wykonać własne kalkulacje.

Osobnym tematem jest kwestia znalezienia odpowiedniego wykonawcy - takiego, który z jednej strony wybuduje dom z zachowaniem najwyższych standardów budownictwa, a z drugiej w atrakcyjnej cenie. Gdzie znaleźć takie firmy? Najlepiej zebrać kilka ofert z rynku i dopiero potem podjąć decyzję.

Czy taki dom może wybudować każdy inwestor?

Niestety nie. Źródłem największych ograniczeń są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Warto się z nimi zapoznać przed zakupem projektu budowlanego. Wiele miejscowych planów narzuca na inwestora budowę dachów kilkuspadowych. W niektórych lokalnych dokumentach odnajdziemy nawet wymagany kąt nachylenia połaci. Zdecydowana większość gotowych projektów domów uwzględnia budowę dachów dwu- lub wielospadowych. Nic zatem dziwnego, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego często wymuszają na inwestorach właśnie taką formę zwieńczenia budynku.

Mimo wszystko takie domy cieszą się coraz większą popularnością. Władze gminne coraz częściej modernizują plany zagospodarowania przestrzennego, umożliwiając budowę stropodachów. Dlatego warto zasięgnąć stosownych informacji we własnym urzędzie. Jeśli nasza działka nie została objęta planami zagospodarowania przestrzennego, musimy przedłożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Jest to dokument równorzędny, który wskaże podstawowe wytyczne budowlane, obowiązujące na danym terenie.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: budowa domu | dachy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »