Reklama

Dopłaty z budżetu tylko do końca roku, a tylu Polaków nic o nich nie wie

Prawie połowa internautów, dokładnie 42 proc., nie wie co to jest program "Rodzina na Swoim" - wynika z badania przeprowadzonego przez Home Broker i portal INTERIA.PL. Nie wiedzą tym samym, że kupując do końca tego roku mieszkanie mogą otrzymać nawet 77 tys. zł dopłat z budżetu i przez osiem lat płacić ratę niższą w skrajnym przypadku o 866 zł.

Home Broker i portal INTERIA.PL zapytały internautów, co to jest program "Rodzina na Swoim", podsuwając im różne warianty odpowiedzi. Badanie przeprowadzono w dniach 30 sierpnia - 10 września. Wzięło w nim udział 9404 respondentów.

Ponad połowa badanych - dokładnie 58 proc. - prawidłowo odpowiedziała, że "Rodzina na Swoim" to rządowy program dopłat przy zakupie mieszkania. Wynik nie jest więc zły, choć jednocześnie oznacza, że prawie połowa internautów programu nie zna. A pamiętajmy, że ankietowani mieli ułatwione zadanie - mogli przecież przed podaniem wyniku sprawdzić hasło w wyszukiwarce, co część z pewnością zrobiła. Prawdopodobnie, gdyby badanie było prowadzone np. metodą telefoniczną, znajomość programu byłaby mniejsza.

Reklama

Hasło kojarzy się z polityką

Według jednej czwartej ankietowanych (dokładnie 23 proc.), "Rodzina na Swoim" to slogan jednej z partii politycznych. Duży odsetek ankietowanych, którzy wybrali tę opcję może wynikać stąd, że temat budownictwa mieszkaniowego jest sztandarowym punktem każdej kampanii wyborczej.

Żadna z pozostałych propozycji nie uzyskała wyniku dwucyfrowego. Na kolejnym miejscu pod względem liczby wskazań znalazł się slogan reklamowy banku, co można uznać za dobry rezultat, gdyż program "Rodzina na Swoim" realizowany jest właśnie przez banki (dopłaty są do kredytu, a nie do cen zakupu). Inne odpowiedzi - ruch społeczny, który ma ograniczyć bezdomność wśród ludzi młodych czy jeden z typów Rodzinnych Ogrodów Działkowych - zyskały po kilka procent wskazań.

Najważniejsze fakty dotyczące programu "Rodzina na Swoim":

 1. Od początku funkcjonowania programu, czyli od IV kw. 2006 r., do końca czerwca 2012 r. wartość wypłaconych przez banki kredytów z dopłatami wyniosła 28,3 mld zł.
 2. Przez pierwszych 8 lat kredytowania można liczyć na dopłatę blisko połowy odsetek.
 3. Z dofinansowania mogą skorzystać rodziny, osoby samotnie wychowujące dzieci i single, o ile nie posiadają nieruchomości mieszkalnej (single nie mogli też posiadać jej wcześniej).
 4. Powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 75 m kw. (w przypadku singli 50 m kw.), powierzchnia domu nie może być większa niż 140 m kw. (nie dotyczy singli),
 5. Dofinansowanie wypłacane jest do 70 m kw. powierzchni domu, 50 m kw. mieszkania (w przypadku singli 30 m kw. mieszkania),
 6. Program funkcjonuje tylko do 31 grudnia 2012 roku - do tej daty trzeba złożyć w banku wniosek o kredyt z dopłatą,
 7. Wymagany limit wieku kredytobiorcy na poziomie 35 lat nie dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. Wymaganie to uznawane jest ponadto za spełnione w przypadku rodzin, w których przynajmniej jeden z małżonków ma maksymalnie 35 lat.
 8. Cena metra nieruchomości nie może przekroczyć wartości publikowanych przez BGK. Są one wyższe dla rynku pierwotnego niż wtórnego. Np. w Warszawie jest to obecnie 5904 za m kw. dla rynku pierwotnego i 4723,2 za m kw. na rynku wtórnym.
 9. Suma dopłat może wynieść (przy obecnej stopie referencyjnej) maksymalnie 76 755 zł (Warszawa, rynek pierwotny, powierzchnia mieszkania minimum 50 mkw.).
 10. Relacja sumy dopłat do maksymalnej ceny zakupu może wynieść w skrajnym przypadku aż 26 proc.; można więc przyjąć, że państwo finansuje zakup nawet jednej czwartej mieszkania.
 11. Rata kredytu z dopłatami przy zakupie 50-metrowego mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie po cenie maksymalnej uprawniającej do skorzystania programu wyniesie 1109 zł, a bez dopłat 1975 zł (kredyt na 25 lat, kwota 295 200 zł, 100 LtV, oprocentowanie 6,4 proc.).
 12. Korzyści z programu są relatywnie większe w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym - suma dopłat dla danej kwoty kredytu (np. 150 tys. zł) jest taka sama, jak w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, a maksymalna cena zakupu jest niższa, bo limity cen są niższe.
 13. Korzystając z programu rodzina może kupić 2-pokojowe mieszkanie zarabiając znacznie poniżej średniej; pierwsza rata może pochłonąć jedynie 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia.
 14. Im mniejszy limit cenowy w danym mieście, tym mniejsza różnica miedzy ceną zwykłego kredytu i kredytu z dopłatami.
 15. Na złożenie wniosku o kredyt z dopłatami jest czas do 31 grudnia, choć lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę bo bank może uznać, że wniosek jest niekompletny;
 16. Mieszkanie, którego budowa dopiero się rozpoczyna też można kupić na kredyt z dopłatą, składając wniosek do 31 grudnia, choć poszczególne transze kredytu bank będzie wypłacał dopiero w 2013 roku, a może nawet w 2014 roku.

Katarzyna Siwek, Bartosz Turek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »