Dubaj znów bije rekordy. Zbuduje największe na świecie lotnisko
Międzynarodowy Port Lotniczy Al Maktoum - tak nazywać się będzie największe lotnisko świata. Powstanie w Dubaju, na miejscu lotniska cargo o tej samej nazwie. Jego budowa pochłonie 35 miliardów dolarów. Zastąpi Międzynarodowy Port Lotniczy, który od dekady jest najbardziej ruchliwym lotniskiem świata pod względem ruchu międzynarodowego. Zgodnie z założeniem, wokół Al Maktoum powstanie milionowe miasto.
Al Maktoum położone jest ponad 30 km na południowy zachód od Dubaju. Lotnisko zostało otwarte w 2010 r. i początkowo obsługiwało tylko loty cargo. Ruch pasażerski dodano rok później. W 2022 roku szacunkowo, że skorzystało z niego 877 400 osób.
Nowe lotnisko będzie miało prawie 70 kilometrów kwadratowych powierzchni - pięć razy więcej niż ma Międzynarodowy Port Lotniczy. Powstanie na nim pięć pasów startowych i cztery terminale, które łącznie pomieszczą 400 bramek. Zgodnie z założeniem, taka infrastruktura umożliwi obiektowi obsługę do 260 milionów pasażerów i ponad 13 milionów ton ładunków rocznie.
To o wiele więcej niż obecnie. W 2024 r. z portu Dubai International skorzystało 87 milionów pasażerów i przewieziono z niego 1,81 miliona ton ładunków. Międzynarodowe lotnisko mieści się niecałe 5 km od centrum. Działa od 1960 r. i przeszło wiele rozszerzeń. Najmłodszy, Terminal 3, został otwarty przed 17 laty. Jest największym terminalem lotniczym świata pod względem powierzchni użytkowej.
Pierwsza faza budowy nowego portu ma zostać zakończona w 2034 r. Z oficjalnych szacunków wynika, że wtedy lotnisko Al Maktoum będzie w stanie obsłużyć 150 milionów pasażerów rocznie. W miarę postępu realizacji projektu, tam też będą przenoszone operacje, jakie są obecnie wykonywane na międzynarodowym lotnisku. „Dubaj będzie lotniskiem świata, jego portem, jego miejskim węzłem komunikacyjnym i jego nowym globalnym centrum” - powiedział władca Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum w oświadczeniu sprzed tygodnia.
Planowana rozbudowa ma na celu wykorzystanie niezagospodarowanych terenów otaczających lotnisko. Powstanie na nich nie tylko nowy port lotniczy. Emirat zamierza zbudować tam „miasto lotniskowe”, które pomieści ma milion mieszkańców. Nowy ośrodek będzie połączony z Dubajem sieciami drogowymi i tranzytowymi. Rozbudowa Al Maktoum jest częścią saudyjskiej wizji 2030, której celem jest dywersyfikacja Arabii Saudyjskiej i zmniejszenie zależności kraju od dochodów z ropy naftowej.