Duża zmiana na rynku najmu. Więcej wolnych mieszkań, czynsze zaczynają spadać

Po czasie wielomiesięcznego przeciążenia rynku najmu spowodowanego przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz tych, którym nie udało się dostać kredytu hipotecznego, widoczne są pierwsze oznaki stabilizacji. Wzrosła liczba aktywnych ofert, a stawki najmu we wszystkich dużych miastach zaczęły spadać.

Z najnowszego raportu Otodom wynika, że mamy zmianę na rynku najmu. Po okresie gdy ogromny popyt wywindował czynsze, teraz sytuacja się zmienia. Wolnych mieszkań do wynajęcia jest więcej, a w żadnym mieście wojewódzkim średnia cena ofertowa mieszkań na wynajem nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Na koniec marca 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom była o prawie 10 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Największy przyrost aktywnych ofert w tej kategorii odnotowano w Szczecinie (o 24 proc.). Choć autorzy raportu zastrzegają, że to najmniejszy analizowany rynek. Dwucyfrową dynamikę odnotowały także Łódź (16 proc.), Kraków (14 proc.), Wrocław (13 proc.), Poznań i Warszawa (12 proc.). W Trójmieście - jako jedynym spośród analizowanych przez Otodom rynków - na koniec marca liczba lokali dostępnych w ofercie najmu spadła. W porównaniu do lutego spadek wyniósł 9 proc.

Reklama

- Chociaż po roku od wybuchu wojny można stwierdzić, że oferta mieszkań na wynajem odbudowała się, to średnie ofertowe ceny najmu mieszkań w miastach wojewódzkich pozostają sporo wyższe niż przed rokiem. Niemniej jednak, w dynamicie miesięcznej widać oznaki uspokojenia nastrojów - ocenia Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

W marcu czynsze ofertowe spadły we wszystkich dużych miastach

W marcu 2023 roku uśredniona cena mieszkań na wynajem w miastach wojewódzkich spadła o 2,5 proc. względem poprzedniego miesiąca. Spadek średnich stawek czynszów najmu odnotowano również w każdym z miast: od 1 proc. w Warszawie i Zielonej Górze, przez 2 proc. w Trójmieście i Białymstoku, 3 proc. m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu, aż do 4 proc. w Katowicach, Kielcach i Lublinie. Najwyższy spadek, bo blisko 5-proc., odnotowany został w Opolu.

- Obserwowany spadek czynszów ofertowych może być sygnałem, że poluzowanie polityki kredytowej odciążyło rynek najmu na tyle, by zahamować dalsze wzrosty. Może być również znakiem dla wynajmujących, że dotarliśmy już do miejsca, w którym dalsze podnoszenie stawek czynszów będzie trudne. Duży ruch w kategorii najem, jaki widzieliśmy w marcu w serwisie, można interpretować jako silną determinację najemców do tego, by znaleźć nowy lokal w lepszej cenie - dodaje Karolina Klimaszewska.

Najpopularniejsze mieszkania na wynajem

Mieszkania 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 m kw. w marcu 2023 r. utrzymały swoją pozycję najczęściej wyszukiwanych parametrów w kategorii najmu. Na drugim i trzecim miejscu najpopularniejszych wyszukiwań również bez zmian: 3 pokoje na metrażu co najmniej 60 m kw. i "trójka" na 50 m kw. Zmiany widać jednak w zakresach cenowych, jakie najemcy są gotowi ponosić, wynajmując mieszkania o określonych parametrach, np. zwiększa się liczba pokoi poszukiwanych w ramach tej samej ceny.

Autorzy raportu podkreślają, że segmenty najmu i sprzedaży są silnie ze sobą połączone. Uwolniony popyt na zakup nieruchomości przy ograniczonej podaży nowych mieszkań (w 2022 roku w 7 największych miastach wprowadzono o 19 proc. mniej mieszkań do sprzedaży i rozpoczęto budowę o 31 proc. mniej mieszkań niż przed rokiem) doprowadzi do wzrostu cen zakupu, co może ostatecznie spowodować, że ponownie część chętnych nie będzie miała wystarczających środków na zakup własnego M, w konsekwencji zostając jeszcze dłużej na rynku najmu.

Krześ

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wynajem mieszkania | ceny mieszkań | rynek najmu w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »